Yılmaz: ‘Türkiye’nin Afrika’ya ihracatı dört kat arttı’

Yılmaz: ‘Türkiye’nin Afrika’ya ihracatı dört kat arttı’

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) Wyndham İstanbul Otel’de düzenlediği Türkiye-Mali İş Forumu’na katılan Bakan Yılmaz, Türkiye’nin son 10 yılda Afrika ile ilişkilere ciddi mesafe katettiklerini söyledi.
Mali Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita’nın da katıldığı toplantıda konuşan Yılmaz, "Son 10 yılda Afrika ile ilişkilere ciddi bir önem atfettik. Çokta iyi yaptık doğrusu; çok iyi yaptığımızı özellikle şu küresel krizi yaşadıktan sonra daha iyi anlamış olduk. Sadece bir pazara bağlı kaldığınız zaman risklerinizi arttırıyorsunuz. Pazarlarınızı çeşitlendirdiğiniz zaman ilişkilerinizi çeşitlendirdiğiniz zaman hem daha yüksek bir hacme ulaşmış oluyorsunuz, hem de bir pazarda sıkıntı yaşadığınız zaman başka bir pazarda bunu telafi ederek riskinizi azaltmış oluyorsunuz. Küresel krize rağmen bölgemizde yaşanan çeşitli istikrarsızlığa rağmen ihracatımız artmaya devam ettiyse bu politikamızın burada ciddi bir rolü olduğunu belirtmek isterim. Nitekim Türkiye 2014 yılında 158 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaştı. Bunun içinde hizmet ihracatımız yok tabi. Bu gerçekten önemli bir performans önümüzdeki dönemde de inşallah bu şekilde devam edeceğiz" dedi.

Afrika kıtası ile olan ihracat rakamlarına da dikkat çeken Yılmaz, "2003 yılında kıtayla olan ticaret hacmimiz 5.4 milyar dolarken, 2014 yılında bu rakam 23.5 milyar dolara yükselmiş durumda. 4 katından daha fazla bir artış görüyoruz. Bu gerçekten sevindirici. Afrika’daki yatırımlarımız 6 milyar dolara ulaşmış durumda. Müteahhitlerimizin Afrika kıtasında üstlendiği taahhütler 54 milyar doları bulmuş durumda. Bin 76 tane proje üstlenmiş müteahhitlerimiz. Bunlar hep önemli rakamlar” diye konuştu.Serbest ticaret anlaşmasının önemine de vurgu yapan Kalkınma Bakanı, “Ülkelerimizin ticaret hacmini daha üst noktalara çıkaracaksak Mali ile serbest ticareti hedeflemeliyiz. Bu çerçevede Türkiye Cumhuriyeti olarak irademizi beyan etmiş durumdayız. Malili yetkililerle bakanlıklarla hükümetle bu konuda çalışma yapma arzumuz var. Serbest ticaretle birlikte çok daha üst noktaya gidecektir ticaretimiz. Diğer yandan Mali Batı Afrika bölgesinde önemli bir ülke ‘ecowas’ dediğimiz batı Afrika’da ticaret alanı var. Aşağı yukarı 300 milyonluk bir nüfusa hitap eden bir bölge. Oraya yatırımcılarımız gittiği zaman mali ye sadece gitmiş olmayacaklar 300 milyonluk bir pazara da daha farklı şartlarda erişim imkanına kavuşmuş olacaklar. ‘Ecowas’la Türkiye arasındaki ilişkilere de yine ileriki dönemde Mali’nin katkısını bekliyoruz” şeklinde konuştu. 

SADIK KAHRAMAN
İSTANBUL