Yeni özellikleriyle birlikte Google, Android O’yu tamamladı ve duyurdu

Yeni özellikleriyle birlikte Google, Android O’yu tamamladı ve duyurdu

Android işletim sistemi dünya üzerinde teknoloji haber sitelerinden duyduğumuz gibi akıllı telefonlarda en çok kullanılan işletim sistemi. Sürekli olarak Android üzerinde güncelleme getirerek onu muhteşem yeniliklerle ve özelliklerle donatan Google bu sefer de Android O ile birçok Android kullanıcısının yüzünü güldürecek gibi.


Bilindiği üzere Android güncellemeleri ilk olarak Google’ın kendi telefonları Nexus ve Pixel için yayınlanıyor ve test ediliyor. Geliştirici Önizleme Sürümü sahibi olan kullanıcılar için yakın zamanda Android O yayınlandı ve ilerleyen dönemde kullanıcıların geri dönüşlerine göre de uyumlu olan Android akıllı telefonlar için Android O dağıtımı yapılcak. Mobil haber yapan yabancı kaynaklara göre şimdilik sadece Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, Pixel C, Pixel, Pixel XL model Android akıllı telefonlar için yeni Android O sürümüne geçip deneme testi yapmaları mümkün.

Google’ın yeni Android O sürümü ile gelen özellikler

  1. Arka plan uygulamalarında sınırlandırma

Özellikle batarya ömrü düşünüldüğünde arka planda çalışan uygulamalar oldukça hızlı bir şekilde batarya tüketimi sağlıyor. Bunun önüne geçmek için Android O ile birlikte gelen arka plan uygulamalarında kısıtlama özelliği oldukça uzun pil ömrüne katkı sağlayacak gibi. Bunun yanında düşük özellikli telefonlar için de hızlanma sağlanacağı söyleniyor.

  1. Bildirimleri grup haline listeleme

Benzer içerikli olarak Android akıllı telefonunuza gelen bildirimler gruplandırılarak bilgi karmaşasının önüne geçilmeye sağlanmış. Ayrıca her farklı türde ki bildirimler için farklı bildirim tonları atamak ta telefonunuzun ekranına bakmadan bile bildirimin nereden geldiğini anlayabilmeniz için oldukça işinizi kolaylaştırabilecek bir özellik. Bu teknoloji haberleri yapan siteler tarafından oldukça kez haber haline getirilmiş durumda.

  1. Android telefonlara özel resim içinde resim

Google’ın özel olarak ürettiği PiP(Picture in Picture) ekran desteğini Android telefonlar için sağlıyor. Daha önce Android TV içerisinde bulunan özellik sayesinde mobil cihazlarda çoklu pencere kullanımı oldukça kolay hale geliyor. Bir yandan video izlerken aynı zamanda artık arkadaşlarınızla mesajlaşmanız mümkün hale geliyor.

  1. Otomatik doldurma özelliği

Özellikle akıllı telefonlarda sürekli olarak şifreleri ve kullanıcı adlarını depolamak oldukça önemli. Dokunmatik klavye ile zorlu şifreleri girmek oldukça zorlu olduğunu herkes biliyor. Güvenli olarak Android O sayesinde saklanacak şifreler sayesinde Android kullanıcıları rahat bir şekilde hesaplarına giriş yapabilecekler.

  1. Düzenlenebilir ikonlar

İstediğiniz şekilde düzenleyebileceğiniz ikonlar sayesinde tarzınızı akıllı telefonlarınızda yansıtabilirsiniz.

  1. Ayarlar bölümü tamamen düzenlendi

Önceki Android sürümlerinde kullanılan telefon ayarları bölümü Android O ile tamamen farklı özelliklere ve ara yüzlere ev sahipliği yapmaya başlıyor. Bu sayede daha kolay bir şekilde akıllı telefon ayarları yapılabilir duruma geldi. Böylelikle özellikle Vodafone kullanıcıları vodafone internet ayarları yaparken kolaylıkla işlerini halledebilecekler.

  1. Bildirim erteleme özelliği

Uygulamalar üzerinden gelen bildirimleri istediğiniz şekilde ertelemeyi mümkün kılan Android O telefonu sayesinde istediğiniz uygulamanın bildirimlerini daha geç gelmesini sağlayarak boşuna yaşanan aksiyonları azaltmayı sağlayabilirsiniz. Böylelikle öncelikli bildirimleriniz akıllı telefonunuzda ön planda kalacak.

İlerleyen zamanlarda teknolojiyi takip eden ve teknoloji haberleri yapan siteler tarafından farklı özelliklerinin de ortaya çıkacağına eminiz.


Kaynak; www.teknolojihaber.net