22.7 C
Konya
Cumartesi, Haziran 15, 2024

Yaklaşık 40 tane var! İşte, Konya’nın arkeolojik tescilli mağarası

Konya’nın Selçuklu ilçesinde bağlı 5 bin yıllık bir yerleşim yeri olan Sille; Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı döneminden izler taşıyor. 
Adeta tarihi günümüze taşıyan Sille Mahallesi; Aya Elena Kilisesi, camileri, köprüleri ve evleri ile farklı kültürleri günümüze taşıyor. 

FARKLI KÜLTÜRLERİ GÜNÜMÜZE TAŞIYOR
Selçuklu ilçesine bağlı Sille Mahallesi, tarihi kaynaklarda farklı kültürlerin bir arada yaşadığı, erken Hristiyanlık döneminin önemli bir merkezi olarak geçiyor.
Duvar ve pencerelerinde Roma dönemine ait malzemelerin kullanıldığı Aya Elena Kilisesinin yanı sıra Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait camiler, hamamlar, çeşmeler, köprüler gibi Türk-İslam eserleri de bulunuyor.

M.S.11 YY. YAPILDIĞI TAHMİN EDİLİYOR
Sille Mahallesinde bulunan M.S.11 yy. yapıldığı tahmin edilen mağaralar ise her günün farklı zamanlarında ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. 5 bin yıllık bir yerleşim yeri olan Sille, bünyesinde barındırdığı tarihi ile birlikte ilgi çekiyor. 

40 ADET MAĞARA BULUNUYOR
M.S.11 yy. yapıldığı tahmin edilen mağaralar, Sille kentsel sit alanı içerisinde yer alana arkeolojik tescilli mağaralardır. Söz konusu bu mağaralar, Sillenin güney kesimindeki tepelerde yer alıyor. 
Tescilli mağaralarda aynı zamanda 2 adet mağara kilise ve banaya evleri yer alırken burada yaklaşık 40 adet mağara bulunuyor.  

Benzer Haberler

Sosyal Medya

10,211BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
1,251AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Haberler