Yakında uyuşturucuyla mücadele hattını açacağız

Yakında uyuşturucuyla mücadele hattını açacağız

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Sağlığınız için harekete geçin” sloganıyla Emirgan Korusu’nda düzenlenen “Bir Adım Hareket, Bin Adım Sağlık” yürüyüşüne katıldı. Müezzinoğlu, koruda vatandaşlar ve yetkililerle yürüyüş yaptı. Yürüyüşün ardından açıklama yapan Bakan Müezzinoğlu, hayatını kaybeden ses sanatçısı Müzeyyen Senar için başsağlığı dileyerek, “Ses sanatçısı Müzeyyen Senar vefatı dolayısıyla milletimizin başı sağ olsun. Uzun zamandır sağlık sorunlar yaşıyordu. 96 yaşındaydı. Rabbim gani gani rahmet eylesin” dedi.

Bakan Müezzinoğlu, “Demokrasinin sağlığı, sandığın sağlığı ve yönetimlerin istikrarlı, sağlıklı bir şekilde yönetimlerde kalabilmesinin esas unsuru olduğunu geçtiğimiz 12 yıllık AK Parti iktidarları döneminde gördük. Bu 12 yıl zarfında, istikrarlı ve yöneticilerin sağlıklı dinamiklerini göremeseydik bu başarıları yakalayamazdık. 2002 yılında milletten alınan güçlü yönetim iradesi ve istikrarlı bir yönetim anlayışı bugün 2014 -2015’lere geldiğimizde bizlere artık yeni yeni ufukları düşünmemize ve yeni yeni projeler yapmamızın alt yapısını oluşturdu” şeklinde konuştu.

Sağlık turizminin önemine de değinen Müezzinoğlu, “2002 yılında bu ülke insanı ve ne yazık ki güçlü imkanı olarak insanlarımız yaklaşıklık yılda 110-120 bin civarında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı asgari 50 bin dolar ortalama 100 bin dolar para harcayarak yurtdışından sağlık hizmeti alıyorlardı. Ama bugün yaklaşık 480-500 bin yabancı uyruklu bunun içinde Almanya’dan, Hollanda’dan bunun içinde Rusya’dan bunun içinde Türki Cumhuriyetlerinden, Balkanlardan ve Afrika’dan, Ortadoğu’dan gelenlere baktığımızda yaklaşık 500 bin sağlık hizmeti almak için gelen ve yaklaşık 2, 5 milyar dolar Türkiye’ye imkan bırakan bir noktaya geldik” ifadesini kullandı.

“HASTANE İNŞAATLARIMIZI TAMAMLIYORUZ”

Bakanlık olarak hastane inşaatlarını tamamlamak üzere olduklarını dile getiren Müezzinoğlu , “Şu anda kamu olarak yani Sağlık bakanlığı olarak Sağlık Bakanlığının bütçesi ile 32 bin yatak kapasiteli 216 tane hastanemizin inşaatı bir kısmı bitti bir kısmı bitmek üzere bir kısmı da 2016’da hizmete girecek. Diğer taraftan 24 bin yatak kapasiteli şehir hastanelerimizin bütün protokolleri imzalandı ve hukuksal alt yapıları, sözleşme imzalamaları büyük oranda tamamlandı. 24 bin yatak kapasiteli şehir hastaneleri ilki 2016’da hizmete girecek ama en sonuncusu da 2017 sonu itibariyle hizmete girecek. Dolayısıyla 24 bin yatak kapasiteli şehir hastaneleri, 32 bin yatak kapasiteli kamu hastaneleri toplam 55-56 bin yatak kapasiteli hastane dinamiklerimiz 2017 sonu itibari ile bu ülke insanın hizmetine girmiş olacak” şeklinde konuştu.
Konuşmasında sağlık turizmi hedeflerine değinen Bakan Müezzinoğlu, “Sağlık turizminden alacağımız rakamları 2,5 milyar dolardan 9-10 milyar dolarlara ama ondan sonraki süreçte 2018 den sonra evet Türkiye bölgenin sağlık merkezi olma yönünde güçlü bir aktör olacak ve 2023’lere geldiğimizde bu rakamları 25 milyar dolarlara taşımayı hedefliyoruz ”dedi.

“YAKINDA UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE HATTINI AÇACAĞIZ”

Geçtiğimiz Temmuz aynından itibaren Sağlık Bakanlığı olarak uyuşturucu ile mücadele konusunda çalışma yaptıklarını söyleyen Bakan Müezzinoğlu, “Alo Uyuşturucu ile Mücadele Destek Hattı, bunun eğitimlerine başladık. Yakında telefon numarası ile hattı açmış olacağız. Alo diyenlerin kendisi veya yakınıyla ilgili güvenli desteği alabileceği bir hat olacak” diye konuştu. 

ALPER KORKMAZ - ERHAN YILMAZ