Work and Travel’da sponsorlar neden önemli ?

Work and Travel’da  sponsorlar neden önemli ?
Work and Travel’da  sponsorlar neden önemli ?

Work and Travel Amerika hükümeti tarafından desteklenen üniversite öğrencilerinin yaz tatili boyunca hizmet sektöründe çalışmasını ve süreç boyunca kültürel değişim deneyimi yaşamalarını sağlayan bir öğrenci programıdır. Program, Amerika hükümeti - state department, Amerika’da bulunan sponsorlar, Türkiye’de bulunan yurtdışı eğitim acenteleri tarafından organize edilmektedir. Süreç max. 120 gün olacak şekilde organize edilmektedir. Öğrenciler okulları tatile girdikten sonra Amerika’ya gidip çalışmaya başlarlar. 100-110 gün çalıma sürecinden sonra 10-20 gün seyahat edip, New York, Miami, Şikago, Los Angeles gibi görmek istedikleri şehirleri gezerler ve tatil yapıp ülkelerine geri dönerler. Work and Travel kapsamında alınan vize kategorisi J1 vizesidir. Programa katılan öğrencilere de J1 öğrencisi denmektedir. Programa sadece Türkiye’den değil, çok sayıda ülkeden öğrenciler katılmaktadır. Gittiğiniz ve çalıştığınız bölgede çok sayıda, Romanya, Polonya, Bulgaristan, Sırbistan, Karadağ, İspanya, Ukrayna gibi ülkelerden katılan yabancı J1 öğrenciler görebilir ve bu öğrencilerle mesai arkadaşı olabilirsiniz. Çok sayıda ülkeden öğrencinin katılım sağlandığı bu program sayesinde öğrenciler sadece Amerika kültürünü değil diğer ülkelerin kültürleri ile de etkileşim halinde bulunurlar.  Ulusararsı J1 öğrencileri ile arkadaş olarak ve vakit geçirerek ingilizce dil pratiği yaparlar. Aynı zamanda Amerikalı işverenleri ve diğer Amerikalı vatandaşlar ile de vakit geçirip sosyal ilişkiler kurarak ingilizce dil pratiği yapabilirler.

Öğrencilerin sağlıklı ve güvenilir Work and travel  geçirmeleri için çalışma Amerika’da çalıma izinlerinin ve sağlık sigortalarının olması gereklidir. Bu işlemleri Amerika’da bulunan sponsor firmalar yaparlar. Programa katılan öğrenciler için Türkiye’de bulunan danışmanlar tarafından yürütülen evrak süreci sonucu, sponsor acenteler Amerika’dan öğrencilerin DS2019 olarak adlandırılan çalışma izin belgelerini gönderirler. Öğrenciler dosyalarında bu belge ile vize görüşmesine giderler ve çalışma izn veren J1 vizesini alırlar.  Dosyalarında bulunan DS2019 (çalışma izin belgesi) ve J1 vizeleri ile artık belirlenen süre içinde Amerika’da yasal olarak çalıma hakkına sahip olurlar. Sponsor firmalar aynı zamanda öğrencilerin Amerika’da çalıştıkları süreç boyunca sağlık sigortası olmasını sağlarlar. Sponsor acenteler, aynı zamanda J1 öğrencileri ve işverenler arasındaki ilişkiyi takip eder ve iki tarafın da State department tarafından belirlenen program kurallarına uymalarını sağlarlar. Böylelikle hem öğrencilerin de hem de Amerikalı işverenlerin hakları korunmuş olur. Bu acenteler aynı zamanda öğrenciyi program boyunca takip eder, aylık mailler gönderir. Öğrencilerin programdan keyif alıp almadıklarını denetlerler. Problem ya da sorun yaşayan öğrencilere bunların çözümü ile ilgili tavsiyelerde bulunurlar.

Bütün bunlar göz önüne alındığında, sponsor acenteler programın çok önemli bir parçasıdır. Bizler TROY INTERNATIONAL olarak sponsor zengini olduğumuzu söyleyebiliriz. Çok uzun süredir kültürel değişim programlarını organize eden 5 profesyonel sponsor acente ile çalışmaktayız. Kayıtlı bütün öğrencilerimize hem süreçle ilgili kendi danışmanlık hizmetimizi vermekteyiz. Aynı zamanda programla ilgili profesyonel kurumarın eşliğinde öğrencilerimizi Amerika’ya göndermekteyiz.