Üçüncü Kalp Ameliyatında Sağlığına Kavuştu

Üçüncü Kalp Ameliyatında Sağlığına Kavuştu
Konya’da, daha önce iki defa ameliyat olan bir kalp hastası 3. ameliyatında sağlığına kavuştu.
52 yaşındaki 3 çocuk babası Ömer Avcılar, 2006 yılında kalbindeki tümör sebebiyle yaşadığı rahatsızlık sonrası geçirdiği bir operasyonla geçici olarak sağlığına kavuştu. Ancak yaklaşık 2 sene sonra kalp kapakçıklarındaki gevşeme sebebiyle rahatsızlandı ve tekrar ameliyat oldu. Bu sefer de kalp kapakçıklarının bir süre sonra işlevini kaybetmesiyle, tekrar ameliyat olarak sağlığına kavuştu. Ameliyatın riskli olduğuna dikkat çeken Özel Medicana Konya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Prof.Dr. Niyazi Görmüş, “Ömer Bey 50 yaşında erkek hastamız. Bundan 8 sene önce ilk defa kalbine nafiz olan bir iyi huylu kitle nedeniyle ameliyat olmuştu. Ondan sonra 1-2 sene sonra tekrar kalp kapakçıklarındaki kaçak nedeniyle kalp kapağına onarım yapılmıştı. Şimdi yeniden 3’üncü ameliyatı yapıldı. Kalp kapağı değiştirildi. 8 yıl içinde 3’üncü kalp ameliyatı oldu ve bir daha da böyle bir rahatsızlığı olmayacak inşallah. Tabi 3’üncü bir kalp ameliyatı yapılması her zaman riskli bir ameliyattır. Bu ameliyatın bütün merkezlerde yapılması da herkesin istediği sevdiği bir ameliyat değildir. Deneyimli merkezlerde, deneyimli tecrübeli ekipler ancak böyle ameliyat yapabilir. Ömer Beye de merkezimizde güzel bir ameliyat yaptık. Tecrübeli bir ekibimiz var. Ameliyat başarılı geçti. Kalp kapağını değiştirdik. Şu an gayet sağlıklı kendisinin inşallah bundan sonra kontrollerini takip edeceğiz” ifadelerini kullandı.
Ameliyattan sonraki süreçte hastanın dikkat etmesi gereken en önemli unsurun düzenli beslenme olduğunu söyleyen Prof.Dr. Görmüş, şöyle konuştu: “Bundan sonra dikkat edeceği unsurlar; özellikle tuzsuz yiyecek. Kalbinin gücü yüzde 40’a düşmüş. Kalp kapağındaki kaçağı giderdik, değiştirmiş olduk. Bir de kullanacağı kan sulandırıcı bir ilaç var. Onun için 6 haftada bir, 1 ayda bir, 2 ayda bir kontrole gelecek. Rutin olarak bunlara dikkat edecek. Yediği içtiği ile dikkat edeceği şeyler, düzenli beslenmesi önemli. Genellikle yeşil ağırlıklı yiyeceklerin kullanacağı kan sulandırıcı ilaca etkisini azaltıp ya da artıracağı yönünde birçok şey öğretiriz biz insanlara. Ama düzenli beslendiği zaman hiçbir etkisi olmaz. Enfeksiyona karşı dikkat edecek, vücudunda herhangi bir enfeksiyon olmamasına. Genel olarak zaten bu kurallara bütün hastalar uyar.”
Son ameliyatı sonrasında sağlığına kavuşan 3 çocuk babası 52 yaşındaki Ömer Avcılar, sözlerini şöyle sürdürdü: “İlk ameliyatlarda hoca kendine dikkat edeceksin dedi. Biz kaldırdık, dinlemedik. Yaşımız genç dedik, kaldırdık ama zararını kendimiz çektik. Hoca çekmedi. Acıyı, sızıyı kendimiz çektik. Hocanın ellerine yine güvendik, yine yattık. 3’üncü ameliyatı sızısız yaptık yani. İşte sağlık Allah’ın elinde. Kendimize dikkat edeceğiz.”