Türklerde Resim

Türklerde Resim

Çok eski bir uygarlık olan türk toplumu yüzyılları dcevirmiş çağ açıp çağ kapatmıştır. İslamiyet öncesi ve sonrası 2 ye ayrılan türk tarihi her zaman başarıların ve zaferlerin öykülerini yazmış başarısızlarından ise örnekler vererek ders çıkartmıştır. İlk olarak uygurlarda rastlanan resim sanatları işlemeler olarak göze çarpmakta fakat tam bir netlik kazanmamıştır. İslamiyetten sonra ise Dinin temel yasaklarından olan ALLAHIN yarattığını taklit etmenin yasak olması ise resim konusunda pek fazla ilerleyebilmeyi sağlamamıştır.

Tarihte ilk Osmanlı zamanında karşımıza çıkan resim çalışmaları minyatür hat sanatı ve süslemeler olarak görülmüştür. Daha öncesin de ise genel anlamda Anadolu Selçuklularında da işleme ve oyma süslemeleri vardır.  Daha sonra ise 20. yüzyılın başına kadar 19. yüzyıl ortalarından itibaren batılı anlamda Türk resim sanatının oluşumunda çok aktif olduğu söylenebilir. İlk resim dersleri ise Mühendishane-i Berri-i Hümayun / Mühendislik Askeri Okulunda verilmiş 19. yüzyıl sanat ortamının askeri ve sivil okullardan oluşan teknik öğrenci sayısı çoğunlukta idi tarihi ise 1793 tür.

Osmanlı zamanında öğrencilerini yurt dışına ilim tahsil edebilmeleri için göndermekte idi. Batılı ülkelerde gördükleri gelişimleri gelip ülkelerinde oturtmaları ve Osmanlı hükümdarlığını daha ileriye taşımaları için yapılırdı. Onlardan Osman Hamdi bey ve Şeker Ahmet Paşa resim sanatının Osmanlıda ki öncülerinden dir. Şeker Ahmet 1875 yılında 1873 yılında ilk sergisini ve onun ikinci biri vardı. Güzel Sanatlar Sanayi-i Nefise'ye Mekteb-i/School 1883 yılında Osman Hamdi Bey'in girişimleriyle açılmıştır. Daha sonra ise  insan figürü çizimi özellikle Osman Hamdi Bey ile Türk resim tarihine geçmiştir.

Modern Çağda ise Empresyonizm Halil Paşa ile birlikte ortaya çıktı. Osmanlı Boyacı Derneği 1909 yılında kuruldu. Toplum "Galatasaray Sergileri" olarak hatırlanacağını ifade düzenli olarak 1952 yılına kadar devam eden 1916 yılında sergiler başladı. Zamanla kendisini geliştiren sanatçılar da bu alanda ilerledi ve sanat tarihini oluşturdu.

Kaynak: http://albertbarcilon.com/