TÜRKİYE VE ÇİN ARASINDAKİ EKONOMİK İLİŞKİLERİN KALBİ CHINA HOMELIFE-ÇİN ÜRÜNLERİ FUARI’NDA ATTI

 TÜRKİYE VE ÇİN ARASINDAKİ EKONOMİK İLİŞKİLERİN KALBİ CHINA HOMELIFE-ÇİN ÜRÜNLERİ FUARI’NDA ATTI

Türk Standartlarına uygun olarak tüm kontrollerden geçmiş tekstil, hazır giyim ve aksesuarları, ev tekstili, inşaat malzemeleri, el aletleri ve hırdavat, ev gereçleri, elektrikli ev aletleri, mobilya, elektronik eşyalar, hediyelik eşya, zücaciye, mutfak ve banyo armatürleri, gıda, LED ve aydınlatma ürünleri başta olmak üzere 50 binin üzerinde ürünün yer aldığı fuar, yoğun ilgi gördü.

2016 yılında 650 Çin’li firmanın katıldığı ve 13 bin kişinin ziyaret ettiği China Homelife Turkey Fuarı bu yıl hedeflenen 14.566 kişinin katılımı ile gerçekleşti. Ortadoğu, Avrupa ve Anadolu’dan gelen ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği fuarda Çinli ve Türk işadamları arasında 472’ye yakın ikili görüşmesi gerçekleşti ve önemli işbirliklerine imza atıldı. Dünya ticaret arenasında Çin ürünlerini tanıtmak için düzenlenen China Homelife fuarlar serisi; Brezilya, Dubai, Hindistan, Kazakistan, Mısır, Polonya ve Ürdün’den sonra geçtiğimiz yıl Türkiye’de de ilk kez sektör profesyonelleri ile buluşmaya başladı. Çin Hükümeti tarafından katılım maliyetlerinin yüzde 100’ünün karşılandığı fuar, ülkemizin jeopolitik konumu sayesinde her iki ülke ekonomisi için de büyük önem arz ediyor.

İstanbul Başkonsolosluğu Ticaret Müşaviri Mr. Huang Songfeng, Hangzhou Ticaret Komitesi Bölüm Şefi Ms. Guo Pin, Uluslararası Silk Alliance Yönetim Kurulu Başkanı Mr. Li Jilin ve Uluslararası Meorient Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Mr. Pan Jianjun katılımlarıyla açılışı gerçekleşen fuarın tören konuşmasını 2016 yılında G-20 Zirvesi ev sahiplerinden Hangzhou Ticari Komite Direktörü Mr. Liu XiaMing yaptı. Fuarın açılış töreninde İstanbul Sanayi Odası Meclis Üyesi Ömer Karadeniz, Kayseri Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Celal Hasnalçacı, Adana Ticaret Odası Meclis Başkanı Tarkan Kulak, Ankara Ticaret Odası Komite Başkanı Fatih Özmen, TÜÇİAD Genel Başkanı Kemal Koçak, Ankara Ticaret Odası Meclis Üyesi ve Standartlar Mülki Komisyon Başkanı Aytekin Güreş Çin İş Geliştirme ve Dostluk Derneği Ege Bölge Temsilcisi Muzaffer Salih Ertan, Koza Birlik Yönetim Kurulu Üyesi Durmuş Yılmaz ile Antalya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Erol Erkan da özel davetli olarak yer aldı. TÜÇİAD Genel Başk. Yard. Tekstilci İş Adamı Ramazan Atılgan, TÜÇİAD Yönetim Kurulu Üyesi İş Adamı ANFAŞ Ul. Ar. Fuarcılık Yön. Kur. Başkanı Ali Bıdı, TÜÇİAD Uluslararası Temsilcisi Ro Ro Lojistik Akdeniz Bölg. Müdürü Emir Arslanbay, Antalya Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. Zeki Alagöz, TÜÇİAD İstanbul üyesi Alibaba.com Yöneticisi Caner Tansu, TÜÇİAD İst. Üniversitesi Öğrenci Temsilcisi Mustafa Erol fuarı ziyaret eden isimler arasında yer aldı.