Tsh Nedir?

Tsh Nedir?

 TSH veya diğer bir adı ile Tirois Simüle Hormonu, vücuttaki T3 ve T4 hormonlarının seviyelerine göre salgılanan bir hormondur. İnsanların boğazlarında yerleşmiş olan Tiroid bezi her ne kadar küçük bir organ olsa da ürettiği T3 ve T4 hormonları sayesinde vücudun gelişmesi, ısı üretmesi, çocukların büyümesi gibi birçok önemli faaliyette doğrudan rol almaktadır. TSH ise kandaki T3 ve T4 seviyelerinin azalması durumunda normal değerlere yükselmesi için tiroid bezinin uyarılmasını sağlar.

 

             T3 ve T4 hormonları vücut ısısından büyüme hormonlarına kadar birçok vücut sistemini doğrudan etkileyen hormonlardır. Yapılarında bulundurdukları iyot sayısı isimlerini oluşturur. T3 hormonu 3 iyotlu bir yapıya sahipken, T4 hormonu 4 iyotlu bir yapıya sahiptir. T3 ve T4 hormonlarının miktarı ile TSH miktarı arasında ters ilişki olduğu söylenebilir. T3 ve T4 azalması sonucunda TSH üretilmeleri için tetikleyici olarak görülmektedir.

 

 TSH ve Guatr Hastalığı

 

 Halk arasında en çok bilinen hastalıklardan olan Guatr hastalığı tiroid bezinden kaynaklandığından dolayı, tiroid bezine dair değerlerden olan TSH anormal değerleri insanlarda düşüncelere neden olmaktadır. Yanlış bilinen nokta ise guatr hastalığı T3 ve T4 hormonlarının üretimini doğrudan etkilemez; dolayısıyla guatr hastalığı ve TSH arasında ilişki kurulması çok doğru değildir.

 

            Guatr hastalığı, en çok kişilerin iyot eksikliği yaşaması sonucunda ortaya çıkar ve tiroid bezinin boyutlarında büyümenin adıdır. Tiroid tarafından üretilen hormonlarda anomaliye sebep olmaz. Sonuç olarak, TSH nedir sorusuna halk tarafından verilen çoğunluk cevabı olan guatr hastalığı belirtisidir anlayışı yanlıştır.

 

 TSH Neden Önemli?

 

            TSH testleri birçok nedenden dolayı doktorlar tarafından istenmektedir. Bunların en başında boğazlarda yaşanan şişkinlik problemleri, yorgunluk, ses kısıklığı, iştahsızlık, vücut ısısında dengesizlik ve kilo bozuklukları gelmektedir. Bu test sayesinde uzmanlar, kandaki T3 ve T4 seviyelerine dair net bilgiler elde edebilmektedirler. Büyüme ve enerji iletiminde görev alan T3, T4 hormonları; görevlerinden dolayı hemen hemen her sistemi etkilediklerinden dolayı çoğu semptomlarda TSH testi istenebilmektedir.

 

 Sonuç

 

            TSH yüksekliği ve düşüklüğü hastalık değildir, ilerde yaşanması muhtemel hastalıkların göstergesidir. Bundan dolayı herhangi bir şüpheye düşmeniz durumunda uzmanlara başvurmalısınız.

TSH hakkında daha fazla bilgi almak ve diyetisyen desteği ile beslenme planınıza eklemek için en uygun ve kolay seçenek olan Appvice Online Diyetisyen Platformu ile başlamanızı öneririz.