Şırnak Valisi: 'Türkiye’nin Suriye haline getirilmesi planlanmıştı'

Şırnak Valisi: 'Türkiye’nin Suriye haline getirilmesi planlanmıştı'

Vali İpek, Bartın Emniyet Müdürlüğü’ne atanan İsa Aydoğdu için düzenlenen veda yemeğine katıldı. Yemekte bir açıklama yapan Vali İpek, "Arkadaşımızı uğurlamanın sevinci içerisindeyiz. Her babayiğidin karı değil. Bir yıl burada yüzünün akıyla görev yapıp, herkesin beğenisini ve takdiriyle kazanmak zor. Yeni emniyet müdürümüz Celal Sel de bugün göreve başladı, kendisine hoş geldiniz diyorum. Şırnak Türkiye’nin nabzının ve kalbinin attığı bir yer. 20-30 yıl önce bu böyleydi, bugünde böyle. 30 yıl önce burada batıya giden haftada 8-10'u bulan şehitlerinizle anılan bir ilimizdi.

Yılda ortalama 300 kişinin şehit olduğu bir il olarak anılıyordu. Bugün Şırnak yine olaylarıyla, provokasyonlarıyla, kavgalarıyla, gürültüleriyle olumsuzluklarıyla maalesef anılıyor. Ama bir yıl içerisinde Allah'a şükür benim görevde olduğum sürede hiç şehit vermedik. İnşallah bundan sonrada hiç olmaz. Çünkü bir evlat hiç kolay yetişmiyor. Bir polis, asker, subay ve bir müdür kolay yetişmiyor. Biz birçok olay yaşadık. Şırnak’ta olan olayları insan göz önüne getirince, örneğin Kobani olaylarında Türkiye’de 40'a yakın insanımızı kaybettik.

Türkiye’de en yoğun olayların olduğu illerin 2-3 katı olay olmasına rağmen şehrimizde hiçbir güvenlik görevlimizi kaybetmediğimiz gibi hiçbir vatandaşımızı kaybetmedik. Bu bizim hep beraber devlet olarak, bıçak sırtında götürdüğümüz bir sürecin sonucudur. İnsanların uzaktan konuşması kolay. Hem devletin bayrağını 365 gün her yerde dalgalandırılması ve hem de şehit vermemesi, vatandaşının da ölümüne sebep olmadan bu süreci götürebilmesi çok önemliydi. Ta ki 27 Aralık'taki Cizre olaylarına gelinceye kadar, ciddi bir can kaybı ilimizde olmamıştı. Maalesef 27 Aralık'taki olaylarda birkaç tane can kayıplarımız oldu. Türkiye’nin genel kamuoyu algısında Cizre olayları ikinci Kobani’nin Türkiye’de başlatılması için start verildiği yönünde anlaşıldı.

Belki de bu böyleydi. Çünkü Kobani’deki çatışmalar, Cizre’de tekrarlanıp, belki de bunun tüm Türkiye’ye yayılması ve Türkiye’nin bir Suriye haline getirilmesi planlanmıştı. Fakat büyük bir dirayet ve kararlılıkla ne buradan, ne de buradaki insanların ölmesine izin vermeyen müdahaleler yaptık. Bunlar gerçekten bıçak sırtında giden müdahalelerdi. Herkes tarafından tenkit edilebilirdik, herkes tarafından takdir edilebilirdik. Biz hiçbir tenkidi dikkate almadık. Dikkate almamamızın sebebi tek bir şey için yola devam etmek. Halkımızın can kaybını en aza indirebilmek. Polisimizden askerimizden şehit vermemek ve Şırnak'ın her noktasında, güvenliği sağlayabilmek ve devletin varlığını gösterebilmek. Bu anlamda da çok ciddi başarılar elde ettik. Bundan sonrada görev alacak arkadaşın aynı hassasiyetle görev yapacağını bildirmek istiyorum" diye konuştu.

"TÜRKİYE'NİN ŞIRNAK ÜZERİNDEN KARIŞTIRILMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ"
Türkiye'nin Şırnak üzerinden karıştırılmak istendiğini belirten Vali İpek, buna asla müsaade etmeyeceklerini söyledi. Vali İpek, "Şırnak’ı bir laboratuvar haline getirip, Türkiye’yi Şırnak üzerinden karıştırıp, Suriye’ye benzetmeye çalışanlara kesinlikle izin vermeyeceğiz.

Ama bunu yaparken, devletin hem şefkatini göstereceğiz, hem de kadife eldiven içindeki yumruğunu göstereceğiz. İkisini birlikte götürebildiğimiz sürece başarılı sayılırız. Mutlaka tenkitler olacak. Ama biz doğruyu yapmak için hem vatandaşımızın can ve mal güvenliğini sağlamak, hem de emniyet teşkilatımızın görevlerini yaparken, şehit vermeden veya en az şehitle bu işleri atlatabilmek niyetinde ve kararlığındayız. Çünkü çok ciddi bir süreçten geçiyoruz. Çözüm süreci ne anlama gelir. Bu ülkede bin yıllık kardeşliği tekrar yaşatabilmek, tekrar kurabilmenin en önemli adımıdır. Çözüm sürecinin mutlaka başarıya ulaşacağına inanıyoruz. Bunu baltalayanları lanetliyoruz. Emek verenleri de kutluyoruz" şeklinde konuştu. 

Veda yemeğine, Vali İpek'in yanı sıra, 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Abdullah Baysar, 1. Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Osman Gürcan, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Dönertaş, Şırnak Emniyet Müdürlüğü'ne atanan Celal Sel ve kurum müdürleri katıldı. 

CEMAL KÜLTER - SELAHATTİN TAŞAR