Sinop’ta böbrek taşı kırma cihazı hizmete girdi

Sinop’ta böbrek taşı kırma cihazı hizmete girdi
Sinop İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Opr. Dr. Tolga Baş konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “ESWL, vücut dışından taşın olduğu bölgeye dalgalar göndererek taşlara ulaşır ve bu dalgalar yardımıyla taşları kırar. Tedavi sırasında hasta ağrı ve sancı duymamaktadır.

Bu yüzden tedavi esnasında herhangi bir ağrı kesici ilaç verilmez. Tedaviler ortalama 3 seans sürmektedir. Bu seanslar taşın büyüklüğüne ve yerine göre değişir. Bu tedavi yöntemi 2 cm'den küçük taşlar için uygulanmaktadır. Bu cihazın başarı oranı böbrek taşlarında yüzde 80-85, üreter taşlarında (idrar yolu) yüzde 85-90, alt üreter taşlarında ise yüzde 75-80’tir. Seanslar yaklaşık 30 dakika sürer ve işlem sonrasında hasta hemen normal hayatına döner” dedi. 

Genel Sekreter Opr. Dr. Tolga Baş konuşmasının sonunda ise taş kırma cihazının Sinop Atatürk Devlet Hastanesi’nde hizmet vermeye başlamasının sağlık alanında çok önemli bir yenilik olduğunu, bu sebeple hastalarımızın il dışına gitmelerine gerek kalmayacağını belirtti.