Sarıkamış şehitleri ‘90 bin ay yıldız’ programıyla anıldı

Sarıkamış şehitleri ‘90 bin ay yıldız’ programıyla anıldı
Anma programında kostüm ve sahne dekoru ile gerçeğini aratmayan tiyatro gösterisi seyircileri gözyaşlarına boğdu. Sarıkamış Harekatı’nda hayatını kaybeden 90 bin şehit, Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde Küçükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen "90 Bin Ay Yıldız" isimli program ile anıldı.

Anma programına Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, AK Parti İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca, Küçükçekmece İlçe Müftüsü Cemalettin Bal, Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez ve davetliler katıldı. Kur'an-ı Kerim tilaveti ve dualarla başlayan program, sahne alan Bezmi Safa Müzik Topluluğunun okuduğu ilahilerle devam etti.

"BU VATAN İÇİN CANINI VERECEK BİNLERCE MEHMET'İMİZ VAR" Sarıkamış şehitlerinin oynanan bu tiyatroda daha iyi anlaşılacağını ifade eden Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, "Bu topraklarda her daim gözünü kırpmadan, vatanı için, bu topraklar için, al bayrağımız için gözünü bir nebze olsun kırpmadan binlerce Mehmet’imiz her zaman oldu ve her zaman olacak. Başta Mustafa Kemal Paşa olmak üzere gelmiş geçmiş bütün şehitlerimizi anıyoruz" dedi.

GERÇEĞİ ARATMAYAN TİYATRO, SEYİRCİLERİ GÖZYAŞLARINA BOĞDU Siperler, ağaçlar, dönemin evleri ve hayvanlar ile gerçeği aratmayan tiyatro sahnesi, oyuncuların başarılı performansı ile birleşince izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı. Tiyatroda oğlunu ve eşini savaşta kaybeden annenin, oğlunun da savaşa katılmasını ve annesi ile arasındaki geçen konuşmada duygu dolu anlar yaşandı. Askerlerin Allahuekber dağlarının eteklerinde donarak öldüğü an sahnesinde salon adeta gözyaşlarına boğuldu. 

AHMET FARUK SARIKOÇ