Şarap Nedir, Nasıl Yapılır?

Şarap Nedir,  Nasıl Yapılır?
 

Ülkemiz de ve dünya çapında bolca tüketilen özellikle Tekirdağ ve Edirne bölgesinde üzüm bağları olan şarabın ülkemiz ekonomisine katkısı azımsanmayacak derecede büyüktür. Peki, şarap nedir? Şarap, üzüm suyunun fermente edilmesiyle üretilen bir alkollüiçecektir. Teknik olarak, şaraplar birçok meyveden yapılabilir; ama genellikle çoğu şarap üzümden üretilmektedir. Bu üzümler özel olarak yetiştirilir ve hasat edilirler. Bir çocuğa bakar gibi bağbanları tarafından bakılır ve hasat zamanı gelince özel teknikler ile toplanıp işlenmesi için hazır edilirler. Biraz nazlı olsa da bu süreç elbette her zahmetin arkasında mükemmel bir sonuç yatmaktadır. Kırmızı şarap, Beyaz şarap ve Rose şarap olarak isimlenir. Teknik olarak ise Kupaj ve sepaj olarak isimlenir.

Gelelim Kupaj şarapların özelliklerine ve tanımına. Kupaj şaraplar birden fazla üzüm çeşidi kullanılarak yapılan şaraplardır. Farklı üzüm çeşitlerinin özellikleri birbirini tamamlar ve kullanılan üzümlerin ayrı hallerinden daha dengeli şaraplar ortaya çıkar. Ve böylece damaklarda o essiz tat yakalanana kadar bu işlem süre durur. Dedik ya kolay değil bir şarap yapmak ve onu arz edenlere sunmak diye.  Birde sepaj yada monosepaj olarak isimlendirilen tür vardır. Monosepaj şaraplar tek bir üzüm çeşidi kullanılarak yapılan şaraplardır, çeşidin karakterini yansıtırlar.

Bu konuda bazı ülkeler yanıltıcı olabilir özellikle Fransızlar ve İtalyanlar çoğu zaman bu yanılgıya sebep olurlar. Tek üzüm şaraplarına bazen küçük miktarlarda yardımcı üzümler eklenmesine rağmen etikette sadece ana üzümün ismi yer alabilir. Yani en çok hangi çeşitten kullanıldıysa içinde o üzümün ismi verilir.

İşte böyle zahmetli süreçlerden geçen şarap dinlendirilir ve şarap severlerin damaklarına sunulur. Tabi ki hemen tüketilmesi gereken bazı şarap türleri de vardır. Lakin yıllanan ve kadimler aşan şarapların fiyatları paha biçilemez.

Örneğin Süryani geleneği olan bir erkek çocuk doğduğunda toprağa onun düğünü veya herhangi bir özel günü için gömülen veya mahzene hapsedilmiş şaraplar vardır. O yıllar geçtikçe açılacağı günü bekler ve bir şaheser olarak ortaya çıkar. Şarap hakkındaki daha detaylı bilgiyi http://duruwines.com/ sitesi üzerinde bulabilirsiniz.

Kaynak: http://cesareswinebar.com/