Salvador Dali kimdir?

Salvador Dali kimdir?
 Dalí'nin doğumundan tam dokuz ay on gün önce sindirim yolu iltihabından hayatını kaybeden kardeşinin ismi Salvador ona verilmiştir. Dalí çifti, ilk çocuklarının küçük yaşta ölmesini bir türlü kabullenememiş, Salvador Dali'nin yanında yanında sık sık ölmüş ağabeyinden bahsetmiş, ilk Salvador'un bir resmini yatak odalarının duvarına asmış ve ve Dalí'yle beraber düzenli olarak ilk Salvador'un mezarını ziyaret etmişlerdi. Bu durum, Salvador Dali'yi olumsuz yönde fazlasıyla etkilemişti ve küçük yaşta kendi kimliği konusunda karışıklık yaşamasına neden olmuştu. Salvador Dali, ilerleyen yıllarda hiç tanımadığı ağabeyi hakkında "İki su damlası gibi birbirimize benziyorduk, fakat yansımalarımız farklıydı [...] O, herhalde benim fazla mutlak olarak tasarlanmış ilk versiyonumdu." diye yazmıştı. 1922 yılında Madrid'e taşınan Salvador Dali, burada okula başladı.

Salvador Dali , ilk eserlerinde kübizm ve dadaizm etkileri göstermiştir. Fransa ve İsviçre kökenli olan bu yeni akımlar, o sıralar Madrid'de çok yaygın olmamakla birlikte kısa sürede ilgi çekmeye başladı. Madrid'de geçirdiği yıllarda, kendisi gibi avangart sanata meraklı olan film yapımcısı Luis Buñuel ve şair Federico García Lorca ile yakın arkadaş olan Dali, 1923 yılında disiplinsizlik yüzünden geçici olarak okuldan uzaklaştırıldı. Aynı yıl Girona'da anarşist gösterilere katıldığı için tutuklandı ve bir süre gözaltında kaldı. Dali, 1925 yılında okuluna geri döndü, ve Barcelona'da ilk kişisel sergisini açtı.

Eeleştirmenler tarafından ilgi ve şaşkınlıkla karşılan Dali, 1926 yılında Paris'e gitti ve büyük saygı duyduğu Pablo Picasso ile tanıştı. Birkaç yıl boyunca, Dalí'nin eserlerinde Picasso etkisi ağır bastı. Paris gezisinden dönen Dali, kısa süre sonra okulundan tamamen kovuldu.

Dali, Mart 1928'de sanat eleştirmenleri Luís Montanyà ve Sebastià Gasch ile beraber, sanatta modernizmi ve fütürizmi savunan "Sanat Karşıtı Katalan Manifesto"yu yazdı.

Yaşamı boyunca, 1500'ün üzerinde resim ve onlarca heykelin yanı sıra, çeşitli taş baskı eserler, kitap illüstrasyonları, tiyatro dekorları ve kostümleri üreten Salvador Dali, bunun yanı sıra Man Ray, Brassaï, Cecil Beaton ve Philippe Halsman gibi fotoğraf sanatçılarıyla ve Elsa Schiaparelli, Christian Dior gibi moda tasarımcılarıyla birlikte çalıştı.

Başlıca esin kaynağı düşler, korkular ve hayaller olan Dali, 20. yüzyılın en önemli sanatçılarından, sürrealizmin yani gerçeküstücülük akımının temsilcisidir. Sanatçının, resim sanatının akışına yön veren eserleriyle İstanbul’da da sergilenmiştir. İspanyol sanatçının kapsamlı bir retrospektifi niteliğinde olan "İstanbul’da Bir Sürrealist Salvador Dali" isimli sergisinde, yağlı boya tabloları, çizimleri ve grafiklerinin yanı sıra el yazmaları, defterleri, mektupları ve fotoğrafları gibi 380 parça eseri sergilendi.

Gittikçe yataktan kalkamayacak hale gelen ve çok hastalanan Salvador Dali, 23 Ocak 1989 tarihinde hayatını kaybetti.

Siz de Salvador Dali tabloları kanvas tablo olarak evinizi süslemesini isterseniz Kanvas Tablo Market’i ziyaret edebilirsiniz.