Sağlık-Sen Genişletilmiş Bölge Divan Toplantısı

Sağlık-Sen Genişletilmiş Bölge Divan Toplantısı
Grand Otelde gerçekleşen Genişletilmiş Bölge Divan Toplantısına Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri Aksaray, Karaman, Kayseri, Kırşehir, Konya, Nevşehir ve Yozgat Şube Başkanları ve Sağlık-Sen üyeleri katıldı. Genel Başkan Memiş yaptığı açıklamasında, sağlık çalışanlarının yıpranma payı konusunu 2015 yılı içerisinde Meclis gündemine getirmek için mücadele edeceklerini söyledi.

Başkan Memiş, ‘Sağlık çalışanlarının yıpranma payı alması konusunda 3 yıldır bir mücadele veriyoruz. 2002 yılına göre iş yükü 5 katı artmış. Sağlık çalışanları yetersizliği nedeniyle çalışanlarda tükenmişlik meydana gelmiş ve sağlık çalışanları yıpranmaya başlamıştır. Cumhurbaşkanımızdan sağlık çalışanlarına yıpranma payını talep etmiştik. Cumhurbaşkanımız bu konuda ilgili bakanlıklara talimatını verdi. Şuanda Sağlık Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı beraber çalışıyorlar. Bizim amacımız 450 Bin sağlık çalışanının tamamının yıpranma payı almasına yönelik ve bu çalışmanın sürdürülmesi ile ilgili bir çalıştay gerçekleştirdik. Çalıştay neticesinde birim bazlı yıpranma payı verilmesi noktasında bir görüş ortaya çıktı.

Bu raporumuzu Sağlık Bakanlığı'na ve Çalışma Bakanlığı'na vereceğiz. Hizmetlisinden, memuruna, hemşiresinden hekimine görev yapmış olduğu yerin riskine göre bütün sağlık çalışanlarının yıpranma payından faydalanmasını sağlayacağız. Bununla alakalı çalışma önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde meclis gündemine gelecek. Bunun meclis gündemine gelmesi için mücadele vereceğiz. İnşallah 2015 yılı içerisinde sağlık çalışanlarının yıpranma payını almasını sağlamış olacağız’ dedi. Toplantıda, şube başkanları tek tek konuşarak sorunları ve düşüncelerini paylaştılar.