ÖSYS YGS Başvuru Kılavuzu 2015 Yayınlandı

ÖSYS YGS Başvuru Kılavuzu 2015 Yayınlandı

Üniversite sınavlarına başvuru yapmak isteyen adayların merakla beklediği ÖSYS YGS başvuru kılavuzu 2015 yayınlandı.
2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi ÖSYS başvuru kılavuzunu osym.gov.tr adresinden duyurular kısmından öğrenebilirsiniz.

ÖSYM YGS BAŞVURULARI SON GÜN NE ZAMAN?

ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, 2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemine ÖSYS başvurular, bugünden itibaren 19 Ocak'a kadar yapılacak.
 
ÖSYS başvuruları 2 aşamadan oluşacak. Birinci aşamada, aday bilgileri  ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine işlenecek ve onay kodu sisteme girilecek.
İkinci aşamada ise sınav ya da sınavsız geçiş ücreti yatırılacak.
 
ÖSYS başvuru işlemlerinde bazı yenilikler yapıldı.

Buna göre, sınav veya sınavsız geçiş ücreti, başvuru işlemi yapıldıktan sonra yatırılacak.
Başvurusunu bir başvuru merkezinden veya ÖSYM'nin internet adresinden bireysel olarak yapan adaylar, daha sonra kılavuzda yer alan bilgiler doğrultusunda başvuru süresi içinde sınav veya sınavsız geçiş ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacak.
 
Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı bir ortaöğretim kurumundan mezun olanların veya olacakların eğitim bilgileri, MEB e-Okul sisteminden elektronik ortamda ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine aktarılacak, adaylar bu bilgilerini başvuru ekranında görebilecek.
 
Bir ortaöğretim kurumunda eğitime devam eden son sınıf düzeyindeki adaylardan kendi okulu başvuru merkezi olanlar, başvurularını kendi okullarından yapacak.
 
ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar, başvurularını bireysel olarak https //ais.osym.gov.tr adresinden yapacak.
Diğer tüm adaylar kendi okulu başvuru merkezi olmayan son sınıf öğrencileri, açık lise öğrencileri, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı veya eğitim bilgisi bulunmayan veya var olan eğitim bilgisinde değişiklik olanlar başvurularını ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan ekte listesi bulunan başvuru merkezlerinin herhangi birinden yapacak.
 
Başvurular için geçerli fotoğraf uyarısı  
 
Geçerli fotoğraf, son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraf olacak. 
 
ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde eğitim bilgileri kayıtlı olan adayların başvuru için başvuru merkezine gitmeden önce ÖSYM'nin https //ais.osym.gov.tr internet adresine kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak, sistemde mevcut eğitim bilgilerini kontrol etmeleri gerekiyor.
 
MEB e-Okul sisteminde ve ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde eğitim bilgisi olmayan adaylar ile MEB e-Okul sisteminde eğitim bilgisi olmayanlardan ÖSYM Aday İşlemleri Sistemindeki eğitim bilgisinde değişiklik olanların başvuru için bir başvuru merkezine giderken diploma veya mezuniyet gibi öğrenim belgelerinin onaylı bir örneğini yanlarında bulundurmaları ve başvuru merkezi görevlisine teslim etmeleri gerekiyor.
 
Sistemde mevcut eğitim bilgilerinin düzeltilmesi veya değiştirilmesi amacıyla ÖSYM'ye gönderilen dilekçeler veya belgeler işleme alınmayacak.
 
Sağlık veya engel bilgileri hariç tüm bilgi değişiklikleri ya da düzeltmeler, başvuru merkezlerinden veya aday tarafından ÖSYM'nin internet adresinden bireysel olarak yapılacak.  
 
ÖSYS'ye başvuru işlemleri, 2015-ÖSYS Kılavuzunda ayrıntılı olarak yer alıyor.
 
2015-ÖSYS'ye başvurmak isteyen adayların, 2015-ÖSYS'ye sınavsız geçiş dahil ilişkin başvurma, başvurma koşulları, sınav, değerlendirme ve yerleştirme ile ilgili kurallar ve işlemlerin ayrıntılı olarak belirtildiği kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekiyor.
 
Adaylar, 2015-ÖSYS kılavuzuna ve başvuru merkezleri listesine, ÖSYM'nin internet sitesinden erişebilecek Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak. Adaylar isterlerse başvuru merkezlerine gönderilen örnek kılavuzları da başvuru süresi içinde başvuru merkezlerinde inceleyebilecek.
 

Adayların, sınav veya sınavsız geçiş ücretini ödeyerek ÖSYS'ye başvuru işlemini tamamladıktan sonra, başvuru bilgilerini, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden başvuru süresi içinde mutlaka kontrol etmeleri ve aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünü edinerek, ÖSYS'nin diğer aşamalarında gerekebileceği için özenle saklamaları gerekiyor.

ÖSYM YGS BAŞVURU DUYURUSU

5 Ocak 2015 
2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi ÖSYS Başvurular

2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemine ÖSYS başvurular, 5-19 Ocak 2015 tarihleri arasında yapılacaktır.

2015-ÖSYS başvuruları 2 aşamadan oluşmaktadır

Aday bilgilerinin ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine işlenmesi ve onay kodunun sisteme girilmesi Başvuru işlemi

Sınav sınavsız geçiş ücretinin yatırılması Başvurunun tamamlanması

2015-ÖSYS başvuru işlemlerinde yapılan aşağıdaki yenilikler yapılmıştır

Başvuru işlemi yapıldıktan sonra sınav sınavsız geçiş ücreti yatırılacaktır Başvurusunu bir başvuru merkezinden veya ÖSYM’nin internet adresinden

bireysel olarak yapan adaylar, daha sonra kılavuzda yer alan bilgiler doğrultusunda başvuru süresi içinde sınav sınavsız geçiş ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı MEB bağlı  bir ortaöğretim kurumdan mezun olanların olacakların eğitim bilgileri, MEB e-okul sisteminden

elektronik ortamda ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine  aktarılacak, adaylar bu bilgilerini başvuru ekranında görebileceklerdir.

MEB e-okul sisteminde eğitim bilgisi olmayanlardan ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde eğitim bilgisi bulunanların eğitim bilgileri, MEB e-okul

verilerine uyumlu olması amacıyla ekte yer alan Alan Dal Dönüşüm Tablosu doğrultusunda güncellenmiştir.

Başvuruların yapılması

Bir ortaöğretim kurumunda eğitime devam eden son sınıf düzeyindeki adaylardan kendi okulu başvuru merkezi olanlar, 

Başvurularını kendi okullarından yapacaklardır.

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar,

Başvurularını bireysel olarak İnternet aracılığıyla

https://ais.osym.gov.tr yapacaklardır.  

Diğer tüm adaylar kendi okulu başvuru merkezi olmayan son sınıf öğrencileri, açık lise öğrencileri, ÖSYM Aday İşlemleri

Sisteminde
 geçerli bir fotoğrafı veya eğitim bilgisi bulunmayan var olan eğitim bilgisinde değişiklik olan adaylar 

Başvurularını ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan ekte listesi bulunan başvuru merkezlerinin herhangi birinden yapacaklardır.


Geçerli fotoğraf 

Son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraflar 

Geçerli fotoğraftır.

Eğitim bilgisi 

MEBe-okul sistemindeki eğitim bilgileri ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine aktarılmıştır.

MEBe-okul sisteminde eğitim bilgileri bulunmayan adayların ise ÖSYM Aday İşlemleri Sistemindeki eğitim bilgileri, ekte yer alan Alan Dal Dönüşüm Tablosu doğrultusunda güncellenerek ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine aktarılmıştır.

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde eğitim bilgileri kayıtlı olan adayların başvuru için başvuru merkezine gitmeden önce

ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresine TC Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak sistemde mevcut eğitim bilgilerini kontrol etmeleri gerekmektedir. 

MEB e-okul sisteminde ve ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde eğitim bilgisi olmayan adaylar ile MEB e-okul sisteminde eğitim bilgisi olmayanlardan ÖSYM Aday İşlemleri Sistemindeki eğitim bilgisinde değişiklik olanların başvuru için bir başvuru merkezine giderken diploma mezuniyet vb öğrenim belgelerinin onaylı bir örneğini yanlarında bulundurmaları ve başvuru merkezi görevlisine teslim etmeleri gerekmektedir.

Sistemde mevcut eğitim bilgilerinin düzeltilmesi değiştirilmesi amacıyla Merkezimize gönderilen dilekçeler belgeler işleme alınmayacaktır.

Sağlık engel bilgileri hariç tüm bilgi değişiklikleri düzeltmeler, başvuru merkezlerinden veya aday tarafından ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapılacaktır.  

2015-ÖSYS’ye başvuru işlemleri, 2015-ÖSYS Kılavuzunda ayrıntılı olarak yer almaktadır.

2015-ÖSYS’ye başvurmak isteyen adayların, 2015-ÖSYS’ye Sınavsız Geçiş dâhil ilişkin başvurma, başvurma koşulları, sınav, değerlendirme ve yerleştirme ile ilgili kurallar ve işlemlerin ayrıntılı olarak belirtildiği bu Kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

Adaylar, 2015-ÖSYS Kılavuzuna ve Başvuru Merkezleri Listesine, aşağıdaki bağlantılardan erişebileceklerdir.

Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.

Adaylar isterlerse başvuru merkezlerine gönderilen örnek kılavuzları da, başvuru süresi içinde başvuru merkezlerinde inceleyebileceklerdir.

Adayların sınav sınavsız geçiş ücretini ödeyerek ÖSYS’ye başvuru işlemini tamamladıktan sonra, başvuru bilgilerini, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden başvuru süresi içinde mutlaka kontrol etmeleri ve aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünü edinerek ÖSYS’nin diğer aşamalarından gerekebileceğinden özenle saklamaları gerekmektedir.

Tüm adaylarımıza başarılar dileklerimizle adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI