Nato Genel Sekreteri Stoltenberg Kosova’da

Nato Genel Sekreteri Stoltenberg Kosova’da

Temaslarda bulunmak üzere Kosova’ya gelen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e Priştine’de Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga tarafından resmi törenle karşılandı. Karşılama töreninin ardından Stoltenberg ile Cumhurbaşkanı Yahyaga ikili görüşme gerçekleştirdi.

Stoltenberg, daha sonra başbakanlık binasına geçerek Kosova Başbakanı İsa Mustafa ile görüştü. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Stoltenberg, NATO’nun Kosova’daki Barış Gücü KFOR’un Kosova’da barış ve güvenliği tesis etmeye devam edeceğini belirtti. Kosova’nın güvenliği için NATO’nun çalışmaya devam edeceğini kaydeden Stoltenberg, istikrarın sağlandığı dakikaya kadar NATO’nun Kosova’da kalmaya devam edeceğini söyledi. Kosova’da tüm vatandaşlara serbest dolaşımı konusunda güvence vermeyi sürdüreceklerine işaret eden Stoltenberg Kosova’da siyasi ve güvenlik durumu bakımından önemli ilerlemeler sağlandığını gözlemlediklerini kaydetti.

Stoltenberg, teröre karşı birlikte mücadele verilmesinin zorunlu olduğunu belirterek,”Terör sınırları tanımaz, terör belirli bir halka ya da dine ait değildir. Biz halklarla birlikte ve çok sayıda uluslararası kurumla ortaklaşa olarak teröre karşı savaşmaktayız. Terör büyük bir tehdidi oluşturmaktadır. NATO açık ve demokratik toplumların korunması için kurulan bir ittifaktır” dedi.

Kosova Başbakanı İsa Mustafa ise, “Stoltenberg ile Kosova’daki son gelişmeleri, AB entegrasyonu ile NATO üyeliği için yapılan çalışmaları görüştük. Ayrıca, ülkede bölgede ve tüm Avrupa’da terörle mücadele konusunda yapılabilecekler de görüşmemizin gündeminde yer aldı. Kosova Silahlı Kuvvetleri için atılan adımların tüm halkına çıkarına olması, ülkede yaşayan tüm toplulukların rızasıyla olması ve tüm ülkede kabul görmesi için çalışmalar yürütülüyor” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Kosova temasları çerçevesinde Dışişleri Bakanı Haşim Taçi ile de bir araya geldi.