Mustafa Destici'den 'seçim barajı' açıklaması

Mustafa Destici'den 'seçim barajı' açıklaması
Destici, Anayasa Mahkemesi'nin yüzde 10'luk seçim barajının düşürülmesine ilişkin bireysel başvuruları konu bakımından yetkisizlik gerekçesiyle oy çokluyla ret etmesi kararını değerlendirdi.

Yüzde 10 seçim barajının kaldırılması ve partilere verilen hazine yardımının hak ihlalleri oluşturduğu gerekçesiyle 12 Haziran'da Anayasa Mahkemesi'ne başvurduklarını hatırlatan Destici, "Bu başvurumuzun kamuoyuna yansımasıyla birlikte iktidar partisinin en tepesinden en aşağısına kadar Anayasa Mahkemesi üzerinde müthiş baskı oluşturdular. Özellikle mahkeme başkanını hedef alarak çok ağır ithamlarda bulundular.

Türk demokrasisi açısından en acı olan tarafın da tarafsız olması gereken demokrasinin tam olarak işlemesin de temsilde, adaletin sağlanmasında, herkesin hakkının korunmasında anayasal bir sorumluluğa sahip olan sayın Cumhurbaşkanınca bu konudaki iktidarın sözcüğünü yapmış olmasıdır. Anayasa Mahkemesi bu kararı siyasi tehdit baskı ve hatta onun ötesinde bir takım şantajlar altında aldığı toplumun tamamına hakim olmuştur" ifadelerini kullandı.

"BU MAÇ BURADA BİTMEZ" Destici, açıklamasında şunları kaydetti: "Anayasa Mahkemesi Başkanının cumhurbaşkanı, siyasi iktidar temsilcileri tarafından kendisinde haksız ve mesnetsiz yakıştırmaların ve ağır suçlamaların etkisinde kalarak oylamaya katılmaması diğer üyelerinde hangi hal ve şartlar içerisinde karar verdiğini bize göstermektedir. İktidar partisi kamuoyu ve medya gücüyle diğer etkili silahlarıyla bu kararın çıkmasında etkin rol oynamış ve başarıya ulaşmışlardır. İktidar partisi yöneticileri şayet iyi niyetlisiyse Türkiye'yi darbe yasasından kurtarmak istiyorlarsa, Türkiye'de adil bir seçim olsun ve temsilde adalet sağlanmasını istiyorlarsa, yarından tezi yok Meclis'i toplayıp yüzde 10 seçim barajını kaldırsınlar.

Hazine yardımını adil bir şekilde dağıtsınlar. Eğer bunu yapmazlar şantajlarla, darbe yasalarından medet ummaya devam ederlerse ve bunun sonucunda Türkiye 2015 seçimlerine yüzde 10'luk seçim barajı ile girerse Türk siyasi hayatını büyük bir kaosa sürükleyeceklerdir. Yüzde 10'luk seçim barajını kaldırmazlarsa bu maç burada bitmez. Seçimden hemen sonra Anayasa Mahkemesi'ne hak ihlalinde bulunacağız"