'Müslümanları töhmet altında bırakacak açıklamalar kabul edilemez”

'Müslümanları töhmet altında bırakacak açıklamalar kabul edilemez”
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Hilton Bomonti Otel’de düzenlenen İslam Birliği Teşkilatı Parlamento Birliği Konferansı’na katıldı. Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan konferansta bir konuşma yapan Cemil Çiçek, genel komite başkanlığını İran Meclis Başkanı Ali Laricani’den devralmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Çiçek, konferansın dünyada önemli gelişmelerin yaşandığı bir dönemde gerçekleştirildiğini belirterek, “İran’ın 17- 19 Şubat 2014 tarihinde düzenlenen 9’uncu konferansta yaptığı başarılı ev sahipliğiyle beraber genel komite başkanlığını üstlenen Ali Laricani geçtiğimiz bir yıl içinde birliğimizin etkin komuma gelmesini sağlamıştır. Konferansımız İslam ülkelerinde, Müslüman azınlıkların bulunduğu bölgelerde ve tüm dünyada önemli gelişmelerin cereyan ettiği olağanüstü bir dönemde gerçekleşiyor” dedi.

“TERÖR BELASI TÜM İNSANLARI TEHDİT ETMEKTEDİR” Dünyada cereyan eden terör saldırılarını kınayan Cemil Çiçek, “Irak’ta, Suriye’de, Libya’da Filistin’de İslam ülkelerinde Müslüman halkların refahını doğrudan ilgilendiren kritik önemli gelişmeler cereyan etmektedir. Dünyanın çeşitli bölgelerinde bir yandan vahşi terör saldırıları diğer yandan yabancı düşmanı ve İslamafobik eylemlerle adete dinler, medeniyetler ve mezhepler arasında çatışma yaratmasını amaçlıyor. Terör belası tüm insanları tehdit etmektedir. Geçtiğimiz hafta Paris’te meydana gelenleriyle Irak, Suriye, Yemen ve çok sayıda masum insanın hayatlarına kasteden tüm terör saldırılarını terörist saldırılarında 40 binden fazla vatandaşını kaybetmiş bir milletin ferdi olarak şiddetle kınıyorum” şeklinde konuştu.

“ULUSLARARASI TOPLUM TERÖR KONUSUNDA ÇİFTE STANDART UYGULUYOR” PKK terör örgütü karşısında uluslararası toplumun çifte standart uyguladığını iddia eden Çiçek, “Paris’te ortaya çıkan tepki Nijerya, Pakistan, Irak, Suriye Yemen, Lübnan ve diğer yerlerdeki terörist saldırılarına karşı gösterilmiyorsa burada bir sorun olduğunu görmek gerekir. Önüne ve arkasına hiçi bir sıfat getirmeye çalışmadan hepimizin şiddetle kınamak durumunda olduğu insanlığa karşı bir suçtur. Başta PKK terörü olmak üzere uluslararası toplumun terör konusunda çifte standartlı yaklaşımından çok çektik. Ortak bir mücadele göstermediği sürece bu belayı alt etmek kolayca mümkün olmayacaktır. Yabancı düşmanlığı, ayrımcılık, ırkçılık ve İslam düşmanlığı insanlığın karşı karşıya bulunduğu medeniyetler arası uyumu tehdit eden sorunların başında gelmektedir” diye konuştu.

“TERÖRİSTLERİN İSİMLERİNDEN HAREKETLE BİR DİNİN MENSUPLARI SUÇLANAMAZ” Cemil Çiçek, Fransa saldırısına da değinerek, “Paris saldırılarının ardından tüm Müslümanları töhmet altına bırakacak açıklamalar ne kabul edilebilir ne de terörle mücadeleye, ve barışa katkıda bulunabilir. Teröristlerin isimlerinden, kullandıkları simgelerden ve söylemlerinden hareketle bir dinin mensupları suçlanamaz. Kamuoylarına hitap eden siyasetçilerin, aydınların, din adamlarının, medya patronlarının ve basın mensuplarının söylem ve eylemlerinde çok dikkatli davranmaları herhangi bir dinin mensuplarını töhmet altında bırakmak açıklamalardan kaçınmaları gerekir” ifadesini kullandı. 

ERHAN YILMAZ İSTANBUL