Mezuniyet Sonrası Girişimci Olmayı Düşünenlere Öneriler

Mezuniyet Sonrası Girişimci Olmayı Düşünenlere Öneriler

Üniversiteden mezun olma sonrasında kendi patronunuz olmayı düşünüyorsanız önünüzde aşmanız gereken birçok engelin çıkacağını tahmin edebilirsiniz. Öncelikle sakin bir iş hayatı sürmek gibi bir seçeneği neden değerlendirmediğiniz konusunu gösterebiliriz. Günümüzde her sektör ile alakalı birçok başarılı firma ile karşılaşmanız olasıdır. Tabi bu firmalarda işe başlayabilmeniz için başvuru aşamasından itibaren sizi ön plana çıkaracak güçlü bir CV hazırlamanız gerekecektir. Bu konuda www.cvmaker.com.tr size her türlü profesyonel yardım verebilecek konumdadır. Size önerimiz eğer başarılı bir CV hazırlamak istemeniz durumunda profesyonel yardım almanızdır.

Öte yandan kendi işinizi kurmakta kararlıysanız bu düşüncenizi temellendirmek adına henüz mezuniyet aşamasına gelmeden önce gerçekleştirmeniz gerekenler bulunmakta. Bu konuda uymanızı önerebileceğimiz detaylar şu şekildedir;

 • Girişimci olmanın ilk şartlarından biri belirsiz durumlardan kaçınmaktır. Yani bir plan dahilinde ilerlemeye çalışın, sonu belli olmayan maceralara atılmak iyi sonuçlar vermeyebilir.

 • Sabırlı olmalısınız. Hayata geçirmek istediğiniz çok güvendiğiniz bir fikriniz varsa doğru zamanı beklemeli ve düşüncelerinizin olgunlaşması için sabırsız davranmamalısınız. Aksi halde çok iyi bir fikriniz olsa bile zamanlamanızın hatalı olması başarınızı engelleyebilir.

 • İşinizi severek yapmalısınız. İstemeden yapılan işlerde başarısız olmak kaçınılmaz sonlardan biridir. Bu yüzden işinizi sevmelisiniz.

 • Girişimcilik için olmazsa olmazlardan biri karşılaşılan sorunları çözebilmek için farklı çözüm yolları deneyerek çözüme ulaşabilmektir. Bakış açısının diğer kişilerden farklı olması başarılı girişimciliğin ilk şartı sayılabilir.

 • Başarılı bir girişimci insanlarla iyi ilişkiler kurabilmeli ve onları bir konuda ikna edebilmelidir. Çünkü insan ilişkileri yeterli olmayan bir girişimci ne kadar iyi fikirlere sahip olursa olsun başarılı olması zorlaşabilir.

 • Ekip çalışmalarına yatkın bir yapıda olmalıdır. Sonuç olarak her insanın belirli bir kapasitesi bulunmaktadır. Başarılı olabilmek ve verimli çalışmalar yapabilmek için ekip halinde çalışabilmek gereklidir.

 • Girişimciliğin ilk şartı risk alabilmektir. Ama risk alırken mantıklı olmayı unutmamak gerek. Mantık çerçevesinde risk alamıyorsanız bir adım dahi ilerleme göstermezsiniz.

 • Girişimci birinin özgüveni yüksek olmalıdır. Çünkü özgüvenli insanlar kendilerini daha iyi ifade edebilirler. Duygularını ve düşüncelerini daha düzgün aktarabilirler.

 • Başarılı bir girişimci başarılı sonuçlar elde ettiğinde bundan zevk alabildiği gibi hatalarından ders alabilmelidir. Bunlar olursa ilerleyebilmek mümkün olur. Yoksa başarısızlık yaşatan nedenler tekrarlanabilir.

 • Üretken olabilmek için geniş bir hayal gücüne sahip olmak gerekir.

 • Çalışmalar yapılacak pazarın iyi araştırılması gerekir. İlgili Pazar payına giren müşterilerin ne gibi ihtiyaçları olduğu bilinmeli ki bu konularda ortaya yeni fikirler çıkartılabilsin.

 • İş kurmak kolay olmadığı gibi bazı durumlarda kişi birden çok ayrıntıyı hesaplayabilmek zorunda kalabilir, bu tür zorluklara hazır olmalısınız. Örneğin pazarlama, satış ve diğer finansal faktörlerinde yaşanabilecek durumlar gibi.

 • Dışınızdaki dünyada sizi olumlu yönde ya da olumsuz yönde etkileyebilecek birçok faktör olacaktır. Bunlar arasında gelişmenize katkı sunabileceklere odaklanmanız size yarar sağlayabilecektir. Bunu ne derece başarabilirseniz o derece başarılı olabilirsiniz.

 • İlerleme kayıt edebilmek için hangi işte çalışacaksanız o sektörde uzman olan bir çalışma ekibiyle çalışabilmelisiniz.

 • Müşteri ilişkileri önemli bir faktördür. Müşteri ilişkilerini ne derece doğru yönetilebilirse o derece başarılı olunabilir. Çünkü müşteriler kadar müşteri olma potansiyeli taşıyan birçok kişi olabilmektedir. Tüm bunları gerçekleştirebilmenin yolu iyi insan ilişkileri kurabilmekten geçer. Çünkü iyi insan ilişkileri kurulamaz ise potansiyel müşteri kitlesinde artış olmaz bu da sonuç olarak diğer müşteri kitlesine yansır.

Daha fazla iş arama ve cv tüyoları için İşkur sayfalarına bakınız yada Öğrenci ve Mezun Şirketleri Araştırması size daha fazla bilgi verecektir.