Mert Aydın’ın Katil Zanlısına Müebbet Ve 36 Yıl Hapis

Mert Aydın’ın Katil Zanlısına Müebbet Ve 36 Yıl Hapis
Katin zanlısı Aykut B hakkında TCK'nin 82/1, 103/2, 103/4 maddeleri kapsamında Çocuğun nitelikli cinsel istismar, Kişiyi Hürriyet'ten yoksun bırakmak, Çocuğu veya Beden, Ruh Bakamından Kendisini Savunamayacak şekilde öldürmek suçundan müebbet hapis cezası istendi.

Güvenlik nedeniyle Erzurum'da görülen 1'nci Ağır Ceza Mahkemesindeki ilk duruşmada Aykut B, adam öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet, cinsel istismardan 21 yıl, alıkoymaktan da 15 yıl hapis cezası verildi.

ÖLDÜRMEDEN ÖNCE, MERT'İN TELEFONU İLE FOTOĞRAF ÇEKİMİ

Cumhuriyet Savcısı tarafından hazırlanan iddianamede Aykut B'nin verdiği ifadeye göre, Mert'i daha önceden tanıyorum, bir iş yerinden bir kaç defa alışveriş yaparken tanıdım.

Digor pazarında gezerken Mert'i gördüm.

Elimde bulunan 36 AV 079 plakalı aracın anahtarını sordu.

Kendisinin eve bırakmasını söyleyerek araca aldım.

Bir süre sonra, Mert'in Ben de aracı kullanabilir miyim teklifi üzerine bir süre aracı kullandıktan sonra eve bırakmamı çok ısrar etti.

Kendisine karşılık vererek tokat attım.

Yolda kenarında bulduğum ipi Mert'in boynunu geçirerek bir süre tuttum.

Mert'i tabyalara bıraktıktan sonra ayrılarak araca yakıt aldıktan sonra Erzurum'a gittim.

ÖLDÜRDÜKTEN SONRA, TABYALARA BIRAKTI

Cinayeti işledikten sonra, katil zanlısı Aykut B Mert'in cansız bedenini Kars kent merkezine 5 kilometre uzaklıkta, Ardahan yolu üzerindeki Karadağ Çöplüğünün hemen yanındaki boş bir tabyanın içine bıraktığını itiraf etti.

BU YAPILANLARI AMCALARIMA ANLATACAĞIM

İddianamede, Mert'in katil zanlısı Aykut B'nin verdiği ifadesinde otomobil içerisinde cinsel tacizde bulunması üzerine tepki göstererek, Senin bu yaptıklarını amcamlara anlatacağım şeklindeki ifadelerine de yer verildi.

İddianamede, Mert Aydın'ın üzerinden alınan sevaplar ile sanık Aykut B'nin alınan kan örnekleri Ankara Kriminal Polis Laboratuvarında yapılan raporlarda Aykut B'dan alınan kan örneklerinin uyumlu olduğu yönünde rapor verildi.

OLAY

Kars’ta 6 Nisan günü babası Yolcu Aydın’ın işyerine yemek götüren Ziya Gökalp İlkokulu 3’üncü sınıf öğrencisi Mert Aydın’ın cesedi 7 Nisan günü kent merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Karadağ çöplüğünün yanındaki boş bir tabyanın içinde bulundu.

Boğularak öldürüldüğü anlaşılan Mert Aydın’ın katilini bulmak için polis kentteki MOBESE ve güvenlik kameralarını inceledi.

Mert’in, babasının iş yerinden tanıştığı oto alım satımı yapan Aykut B ile karşılaştığı ve kırmızı renkli 36 AV 079 plakalı hafif ticari araca bindiği tespit edildi.

12 Nisan gecesi gözaltına alınan Mert’in katil zanlısı Aykut B, 13 Nisan’da tutuklanarak güvenlik nedeniyle Erzurum H Tipi Cezaevi’ne nakledilmişti.