Mardin’de 'Öcalan' mitingi

Mardin’de 'Öcalan' mitingi

Mitinge HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, DBP, HDP Mardin il eş başkanları ve ilçe yöneticileri, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, bölge belediyeleri eş başkanları, Barış Anneleri İnisiyatifi, MEYA-DER, DBP il ve ilçe gençlik meclislerinin yanı sıra STK'lar ve çok sayıda kişi katıldı. Kürtçe, Türkçe, Arapça ve Süryanice konuşmaların yapıldığı mitingde beyaz güvercin uçuruldu.

Miting alanında açılış konuşmasını yapan DBP Mardin İl EŞ Başkanı Ömer Öcalan, Abdullah Öcalan için başlatılan imza kampanyasında Mardin'in hedefine ulaştığını belirterek, "Mardin'de 630 bin imza toplandı” dedi.
Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk ise Kürt halkının özgürlüğü için büyük bedeller verdiğini ve yeni konaklara ulaştığını söyledi. Türk, bu uğurda hayatını kaybedenleri de andığını ifade ederek, "Kürt halkı büyük bedeller vererek buralara kadar gelmiştir. Buradan itibaren de Kürt halkı kendi mücadelesinden asla vazgeçmeyecektir. Bizler halkların demokrasisini esas almaktayız. Bu nedenle halklar arasında büyük sorunlar yaşanmadan çözüm sürecinin artık çözülmesi gerektiğini söylüyoruz" diye konuştu.
Miting konuşmaları HDP Mardin İl Eş Başkanı Aysel Erol'un Türkçe, Araplar Derneği adına Mehmet Düzgün'ün Arapça, Bednahnin Süryani Halk Meclisi adına Fırat Küçük Aslan'ın Süryanice konuşmaları ve çalınan şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla son buldu. 

MEHMET SALİH KESKİN