Manisa’da artan su faturalarına tepki

Manisa’da artan su faturalarına tepki

Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Şubat ayı toplantısında, AK Parti grubu tarafından gündeme getirilen evsel katı atık bedellerinin su faturalarına eklenerek, vatandaştan tahsil edilmesi konusuna Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün sert tepki gösterdi. Vatandaşlardan evsel atık bedellerinin toplanmasının hukuksuz olacağını ifade eden Başkan Ergün, “Hukuksuz noktada alınacak bir kararın biz grup olarak karşısındayız. Ben de bunun karşısındayım. Bütün Manisalılar bunu böyle bilsin” dedi.

Birçok Büyükşehir Belediyesi’nin bu uygulamaya geçmediğine vurgu yapan Ergün, AK Partili komisyon üyelerinin çoğunluğuyla hazırlanan raporun hukuka aykırı olduğunu öne sürdü. İlgili Bakanlıktan gelen görüş doğrultusunda böyle bir kararın alınamayacağını belirten Başkan Ergün, “Bizim de şuanda bu komisyonun almış olduğu kararın hukuksuz olduğunu ifade ediyorum. Evsel katı atık bedellerinin vatandaşlardan toplanması amacıyla, ilçe belediyelerinin çoğunluk iradesiyle, kanunu da hiçe sayar şekilde böyle bir karar alınmış olmasını Büyükşehir Belediye Başkanı ve grubum adına yanlış olduğunu ifade ediyorum ve uyarıyorum; sırf vatandaşlardan evsel katı atık bedeli almak için bu tarifeyi uygulamaya geçirmek istiyor AK Parti Grubu” dedi.

Söz konusu komisyon teklifinin kanunsuz olduğunu ileri süren Başkan Ergün, şunları söyledi:
“Hemşehrilerimize söylüyorum. Su bedellerinin üzerinden kendi ilçe belediyelerinin meclislerinde aldıkları tarifelerin üzerinden bu bedeli, tüm Manisa halkı üzerinden toplamanın teklifidir bu. Kanunsuzdur. Bir kere daha ifade ediyorum, Bakanlığın vermiş olduğu karara göre, bu bedel vatandaştan alınamaz, toplanamaz. Toplayacaklarsa kendi belediyelerinde bu abonelerle sözleşmelerini yaparlar. 500 bin üzerinde su abonesi vardır. Bu 500 bin su abonesiyle ilgili sözleşmeleri tamamlarlar, ondan sonra Meclis’e getirilir ve kararı öyle geçilir. Hukuksuz noktada alınacak bir kararın biz grup olarak karşısındayız. Ben de bunun karşısındayım. Bütün Manisalılar bunu böyle bilsin.”

"BEN BURADA OLDUĞUM SÜRECE BU BEDELİ ALAMAZSINIZ"
Söz konusu komisyon raporunun hukuka aykırı olduğunu vurgulayan Başkan Ergün, “Ben burada olduğum sürece bu olmayacak. MASKİ’den böyle bir şeyi beklemeyin. Ben burada olduğum sürece böyle bir bedeli alamazsınız. Şuanda hukuka aykırı hareket ediyorsunuz. Şuanda ben bu karara karşı çıkarım” dedi.
İlgili komisyon kararı MHP ve CHP’nin ret oylarına rağmen AK Parti’nin ‘evet’ oylarıyla kabul edildi. 

ERSAN ERDOĞAN - SADIK CANGEL
MANİSA