Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon
  

Günümüzde en çok tercih edilen estetik yöntemlerinin başında lazer epilasyon gelmektedir. Bu sebeple özellikle kış aylarında hem kadınların hem de erkeklerin çok fazla tercih ettiği lazer epilasyonu ele alacağız bugün. Estetik cerrah Op.Dr. Melike Erdim’ e bu konuyla alakalı bazı sorular sorduk. İşte cevaplar.

Lazer epilasyon nedir?

Lazer cihazından çıkan ışınların kıla rengini veren melanin maddesi tarafından emilmesi ve ısınarak yanmasıdır.

Soprano Diot XL nedir ?

 

En son teknoloji soprano diot lazer en güvenilir ve en iyi sonuç veren lazer cihazlarından biridir. Soprano diot lazer FDA ( Amerika Sağlık Bakanlığı bünyesinde

bulunan Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi ) onaylıdır. 4 mevsim acısız ve yan etkisiz uygulanabilen tek teknolojidir.

 

Soprano Diot XL vücuda zarar verir mi ?

 

Amaç kılları yok etmek olduğu için ışığın hedefi melanin maddesidir. Ancak, 800nm den daha küçük ışık dalgaları aynı zamanda kan tarafından da emilir. 950nm den daha büyük ışık dalgaları ise aynı zamanda su tarafından da emilir. Bu nedenler le hedef kıl ise kullanacağımız cihazın dalgaları 800-820nm arasında olmalıdır. Bu dalgalar ise ancak diot lazerler le mümkündür.

 

Lazer epilasyon kaç seans uygulanmalıdır?

 

Vücuttaki kıllar 3 farklı gelişim evresinden birinde bulunmaktadır. Bu evreler aktif, dinlenme ve dökülme evreleridir. Lazer epilasyon sadece aktif dönemdeki kılları etkilediğinden hiçbir cihazla tek seansta uygulanan bölgedeki tüm kıllar yok edilememektedir. Tedavi süreci ortalama 4 – 6 seans sürmektedir.

 

Lazer epilasyon ne sıklıkta uygulanmalıdır?

 

Seanslar 6-8 hafta aralıklarla yapılmalıdır.

 

İki seans arasında çıkan kıllara ne yapılmalıdır?

 

Uygulamadan sonra dökülmeyen kıllar kökten alınmamalıdır. İki seans arasında kıllar jiletle alınabilir.

 

Soprano Diot lazer epilasyonda ağrı/acı olur mu?

 

SOPRANO Diot lazeri farklı kılan özelliği ütüleme teknolojisidir! Saniyede 10 seri atış özelliği ile acıya ve yanmalara minimuma iniyor, bu özellik sayesinde acı çekmek yerine masaj yapılıyormuş hissini yaşatarak çok daha kolay tedavi imkanı sunmaktadır.Masaj rahatlığının bir başka nedeni, uygulamanın sabit atışlarla değil, başlığın deri üzerinde "ütü yapar gibi" gezdirilerek yapılması. Bu nedenle uygulama tekniği "ütüleme"olarak adlandırılıyor. Soprano XL sonuca giden, can yakmayan ve son iki yılda dünyada en çok tercih edilen diode lazer olmuştur.

 

Lazer epilasyonu kimler yaptırabilir?

 

Kıl oluşumu tamamlanmış ve uygulamaya engel teşkil edecek herhangi bir sağlık problemi olmayan kişilerde 12 – 13 yaşından itibaren uygulama yapılabilir. Beyaz renkli kıllar renk pigmenti içermediğinden lazer epilasyondan etkilenmeyecektir. Hamilelerde uygulama yapılmamaktadır.

 

Lazer epilasyon öncesi nelere dikkat edilmelidir ?

 

Epilasyondan en az 4 hafta önce kıllar kökten alınmamalıdır. Epilasyondan 1 gün önce kıllar jiletle kesilmelidir.Çok kuru ciltlerde cilt nemlendirilmelidir.Epilasyon yapılacak kıllara sarartma veya boyama yapılmamalıdır.

 

Lazer epilasyon sonrası nelere dikkat edilmelidir ?

 

Uygulamadan sonra 7-10 gün güneşten korunulmalıdır. Güneşe maruz kalınırsa yüksek koruma faktörlü güneş koruyucu krem kullanılmalıdır.Seans arasında dökülen kıllar alınmamalıdır. Gerekirse jilet kullanılmalıdır.

 

Kaynak: http://melikeerdim.com/lazer-epilasyon/