Kredi Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Kredi Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Kredi Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Günümüz ekonomisinde kişiler günlük hayatlarında kişisel ihtiyaçlarında karşıladıktan sonra sosyal hayatları için ne vakitleri ne de maddi durumları yeterli geliyor. Bunun en büyük sebebi de hayat pahalılığı. İnsanlar yaptıkları tasarrufları da en iyi şekilde değerlendirmeye çalışmaktadır. Bu tasarruflar yani birikimler ile de genel olarak ev, araba gibi alımlar gerçekleştirmekteler. Burada da genel anlamda birikimlerinden sonra kredi çekmeleri gerekmekte.

Geldiğimiz yıl itibariyle de ülkemizde birçok bireyin herhangi bir bankaya kredisi bulunmakta. Çoğu zaman bu kredileri öderken zorluk çekmekte ve zorluk yaşamaktalar. Bu nedenle kredi alımı yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır.

Kredi Alımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Kredi alımı gerçekleştirirken ilk önce ihtiyacınızı, ne için kredi çekeceğinizi, vadeyi belirlemelisiniz. Tabi bunun öncesinde de bu krediye gerçekten de ihtiyacınız var mı bunu ele almalısınız. Diğer taraftan da bir diğer önemli husus kredi faiz oranı konusudur. Örneğin taşıt kredisi faiz oranı 2x ise ihtiyaç kredisi faiz oranı 1.5x olabiliyor. İhtiyacınızı belirledikten sonra adımınızı ona göre atmalısınız.

Kredi Tutarını İyi Belirleyin

Ülkemizde bu konuda en çok yapılan hatalardan biri çekilen kredi tutarının ihtiyaçtan fazla olması, faiz oranı ve vade süresi. Bu nedenle tüm değişkenleri ele alarak çekimi gerçekleştirmek önemlidir.

Maliyetleri Karşılaştırın

Diğer taraftan da mutlaka maliyet karşılaştırması yapın. Bankalar arası maliyetleri karşılaştırın, bankalar arası faiz oranlarını karşılaştırın. Tüm bunları göz önünde bulundurun.

Uygun Kredi Türü

Örneğin araba kredisi almak istiyorsunuz ve araştırıyorsunuz. Ancak ihtiyaç kredisinin hem maliyeti hem de faiz oranları daha uygun. Burada uygun olan hangisi? Elbette ihtiyaç kredisi. Ancak şartları da araştırmak önemli tabi. Bu nedenle tüm konuları ele alınız.

Bankalar çoğu zaman kişilere özel teklifler yapmaktadır. Ancak özellikle taşıt kredisi çekmek isteyenler için bizim farklı bir önerimiz var. ALJ Finans aracılığıyla kredi çekebilirsiniz.