22.7 C
Konya
Cumartesi, Haziran 15, 2024

Konya’da Simit ve Poğaçanın Fiyatı 7 Liraya Yükseldi

Konya'daki şubatta gelen ve tepkiler üzerine geri çekilen simit zammı uygulamaya konuldu. Kararla birlikte Konya’da 5 lira olan kara fırın simidi ve sade poğaça 7 liradan satılmaya başlandı.

Konya Fırıncılar Odasının aldığı kararla 28 Şubat’tan geçerli olmak üzere kentte simit ve poğaça fiyatlarına zam yapıldı. Oda'nın aldığı kararla Konya simidi olarak bilinen sade simidin fiyatı 2 lira birden attı. Daha önce 5 liraya satılan sade simidin fiyatının, yeni zamla birlikte 7 liraya yükseltildiği, tereyağlı simidin ise 13 lira olduğu duyuruldu.

TEPKİLER ÜZERİNE ZAM GERİ ÇEKİLMİŞTİ

Zam kararının ardından vatandaşlar duruma tepki gösterirken o dönemde zamma bir itiraz da Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay'dan geldi. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Başkan Altay, zammı zamansız ve sebepsiz bulduğunu söyleyerek “Gün birlik günüdür" dedi.

Başkan Altay’ın tepkisinin ardından Konya Fırıncılar Odası simit ve poğaçaya yapılan zammın geri alındığı duyurd.

Konya Fırıncılar Odası Başkanı Vedat Honca yaptığı açıklamada, "Sosyal medyadan Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay'ın sesini duyduk. Biz de zamansız olduğunu düşünerek bu zammı ileri bir tarihe ertelemek için karar aldık" dedi.

KONESOB Başkanı Muharrem Karabacak da, esnaflarla ve Konya Fırıncılar Pideciler Simitçiler Odası ile yaptıkları görüşmeler neticesinde simide yapılan zammı askıya aldıklarını söyledi.

ERTELENEN ZAM 2 AY SONRA DEVREDE

Konya'da şubat ayında tepkiler üzerine geri çekilen simit ve poğaça zammı tam 2 ay sonra uygulanmaya başlandı. Sabah saatlerinde simit ya da poğaça almak isteyen vatandaşlar "zam sürprizi" ile karşılaştı.

Konya’da zamla birlikte sade poğaça ve çeşitleri de 7 liradan satılacak. Ayrıca içli poğaça ve çeşitlerinin fiyatları ise 9 liraya yükseltildi. 
Çift burgulu simit 9 lira; sütlü simit 10 lira; peynirli, kaşarlı, şekerli, patatesli, ıspanaklı, zeytinli, mantarlı, meyve çeşnili ve sebze çeşnili simit 13 lira; tahinli, küflü peynirli ve sosisli simit 15 lira; sucuklu simit 20 lira; kıymalı, pastırmalı ve karışık simit ise 30 lira oldu. 

Benzer Haberler

Sosyal Medya

10,211BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
1,251AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Haberler