Konya’da, 19 Ambulans 112 Acil Sağlık Hizmetleri bünyesine katıldı

Konya’da, 19 Ambulans 112 Acil Sağlık Hizmetleri bünyesine katıldı
 Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ambulans dağıtım programına, Konya Valisi Yakup Canbolat, AK Parti Konya Milletvekili Abdullah Ağralı, Selçuklu Kaymakamı Sabit Kaya, Karatay Kaymakamı Bekir Yılmaz, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, Konya İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hasan Küçükkendirci, ve çok sayıda davetli katıldı.
Programda konuşan Konya Valisi Yakup Canbolat, sağlıksız hayatın tadı ve anlamının olmadığını söyleyerek, sağlığı ve huzuru yerinde olmayan birinin kendisine, devletine, ailesine ve içinde yaşadığı topluma faydalı olamayacağı ifade etti. Vali Canbolat, “Dolayısıyla bugün filomuza kattığımız ve her kesimden hasta ve yaralıları hızlı bir şekilde taşıyarak vatandaşlarımızın sağlıklarına kavuşmasına önemli ve hayati bir hizmeti yerine getiren ambulanslar sağlık hizmetleri açısından çok önemli araçlardır. Hastalarımızın hayatlarının kurtarılmasında, zamanın değerinin ve bu anlamda ambulans filomuzun güçlendirilmesinin ne kadar büyük bir önem arz ettiğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Sağlık Bakanlığımız bu yıl Konya’mızın araç filosuna dahil ettiği 19 araçla birlikte il ambulans komuta merkezi başhekimliği bünyesindeki ambulansların sayısı 116’ya çıkmakta özel ambulanslarla birlikte ilimizdeki toplam ambulans sayısı 163’e ulaşmaktadır. Hamdolsun ambulans helikopterimizle birlikte bu anlamda oldukça iyi bir hale geldik” dedi.
AK Parti Konya Milletvekili Abdullah Ağralı ise, “Son 15 yılda Türkiye’nin sağlık alanında kat ettiği sağlık hizmetlerini hep beraber yaşıyoruz. Bizim geçmişten köklü olduğumuz alanlardan biride sağlık hizmetleri geliyor. Türkiye’nin son 8-10 yılda belki dünyanın en iyi sağlık hizmetleri veren bir ülke haline gelmesi çok anlamlı. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu hayat kurtarıcı faaliyetlerin hayırlara vesile olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.
Konya İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hasan Küçükkendirci de, “İnsanımız her tür sağlık sorunu, 112 çağrı merkezimiz arandığı anda hayati önemde algılanarak takip edilir. Hastanın takibi, yerinde müdahale ile başlar ve sonrasında ileri yaşam desteği için en yakın sağlık kuruluşuna teslim edinceye kadar devam eder. Bu bilinç ile tıbbın en güç ve gerilimli alanlı olan 112 Acil Sağlık Hizmeti veren ekiplerimiz, 7/24 adeta maratoncu gibi hızlı ve atik hareket etmek zorundadır. Bu bağlamda Konya’da ilk 10 dakikada vakaya ulaşma süremiz yüzde 90’lar seviyesindedir. Toplam bin civarında çalışanımızla milletimize hizmetkar olmaya devam ediyoruz. Bugün Başkanlığımız tarafından verilen 19 ambulans ile 112 araç kalitemizi bir tık yukarıya çıkarmayı hedefliyoruz. Bu ambulansların, 5’i Karatay, 2’si Selçuklu, diğerleri Meram, Akşehir, Ahırlı, Altınekin, Bozkır, Çumra, Derbent, Emirgazi, Ereğli, Güneysınır, Halkapınar ve Sarayönü ilçemize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından filoya katılan ambulansların anahtar teslimi gerçekleştirildi. Yapılan kurdele kesiminin ardından ise program sona erdi.