Konya-Beyşehir yolunda son durum!

Konya-Beyşehir yolunda son durum!
 Beyşehir Belediyesi, Basın Yayın Enformasyon (BYEGM) Konya İl Müdürlüğü öncülüğünde Konya Basın Konseyi işbirliği ile düzenlenen gezide  Konya’da görev yapan çok sayıda basın mensubunu Beyşehir’de ağırladı.

Geziye, Basın İlan Kurumu Konya İl Müdürü Özden Konur ile Konya’da görev yapan ulusal ve yerel basın yayın organlarının temsilcileri katıldı.

Gezi kapsamında Beyşehir’e gelen gazeteciler, Beyşehir Gölü üzerinde düzenlenen yat turuna katıldı, tarihi Eşrefoğlu Camisi ve Eflatunpınar Anıtı ile Yaka Manastır Tabiat Parkı’nı ziyaret etti.Beyşehir’de “Zaman Tüneli” olarak adlandırılan Türkiye’nin en büyük eski eşyalar deposunu da gezen gazeteciler, Beyşehir’e son dönemde  kazandırılan İlçe Belediyesi ile devlet yatırımlarının bazılarını da yerinde görme imkanı buldu. Belediye Başkanı Murat Özaltun, gezinin bazı bölümlerinde gazetecilere eşlik ederek,  ilçedeki yatırımlarla ilgili olarak bizzat yerinde anlatımlar gerçekleştirdi.

Beyşehir Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde Taşköprü Aile Çay Bahçesi’nde verilen yemek programında gazetecilere hitap ederek bir konuşma yapan Belediye Başkanı Murat Özaltun, ilçede hayata geçirilen projeler ile yapılan hizmetlere de değindi.

Belediye Başkanlığı sürecinde 3 yılı geride bıraktıklarını anlatan ve görevi devraldığında mali yönden hiç ummadıkları bir tablo ile karşı karşıya geldiklerini belirten Özaltun, bu sıkıntıları zaman içerisinde aşarak Beyşehir Belediyesi’ni ilçenin her noktasına hizmet üretip götüren bir kurum haline getirdiklerine vurgu yaparak, “‘Bismillah’ dedik, yola çıktık. Allah’a şükürler olsun ki, şu anda ne esnafa, ne de personelimize bir borcumuz bulunmuyor”dedi.

Göreve gelmeden önce verdikleri seçim beyannamesine değinen Özaltun, vaat ve sözlerinin yüzde 95’ine yakınını 3 yıl içerisinde yerine getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirerek, beyannamede yazılanlar dışında da çok sayıda hizmet ve çalışmaya imza attıklarını söyledi.

Beyşehir’de, sadece ilçe belediyesinin yatırımlarını değil, büyükşehir belediyesi ile devlet yatırımlarını da takip ettiklerini vurgulayan Özaltun, “Bunu neden söylüyorum, eğer o yatırımlarda bir aksaklık olursa, vatandaşımızın ilk ulaşacağı,ilk hesap soracağı kişi ilçe belediye başkanı oluyor.Dolayısıyla bu hesaba da hazırlıklı olmanız gerekiyor.”dedi.

Konuşmasında, Beyşehir’de hayata geçirilen büyük proje ve yatırımlara değinen Özaltun, dizilere konu olan Beyşehir-Konya yolunda yürütülen duble yol  çalışmalarındaki gelinen nokta hakkında bilgiler verdi.

Başbakan Binali Yıldırım’ın da bu yolu birebir takip ettiğini anlatan Özaltun, “Talimatı şu; bu yol bu yıl bitecek, yani bu aşk bu yıl bitecek, inşallah bizim gelecek aşkımız Konya- Beyşehir-Antalya yolu olacak. Bu aşkın da bir süresi olacak. Ama, Konya-Beyşehir yolu kadar uzun sürmeyecek inşallah. Bu yol bittiğinde, Konya-Antalya arası 78 kilometre daha kısalacak.Bu yolla ilgili Demirkapı tünelinde ışık göründü, şimdi ikinci tüp geçitle birlikte bölünmüş olarak bu yol yapılacak inşallah. Bu yolu da Konya milletvekillerimizle, bölge milletvekillerimizle hep beraber takip ediyoruz.”ifadelerini kullandı.

Konuşmasında, Beyşehir’e kazandırılacak yarı olimpik yüzme havuzu inşaatının devam ettiğini, 2017 yılı sonu ya da 2018 yılı başı gibi tamamlanarak hizmete gireceğini belirten Özaltun, Beyşehir’e İlçe Belediyesi olarak kültür ve yaşam merkezi kazandırdıklarını, emeklileri de unutmayarak, emekliler konağını hizmete sunduklarını anlattı. Taşköprü mevkisindeki park alanını yeniden dizayn ederek Taşköprü Aile Çay Bahçesi olarak yeni konseptiyle birlikte ilçe halkının hizmetine sunduklarını aktaran Özaltun, buradaki binayı ise kültür ve sanat merkezi olarak değerlendireceklerini söyledi.

Beyşehir’de 27 farklı mahalleye çok amaçlı spor sahası kazandırdıklarını belirten Özaltun, Vuslat Parkı’nda ise Konya ilçelerinde ilk kez gençlerin patenle kay kay yapabileceği bir pist olan sky parkı hizmete sunduklarını söyledi.Beyşehir’de toplu konut yatırımlarına da büyük önem verdiklerini ve ilçe merkezinin yanısıra farklı mahallelerden bu konuda gelen talepler konusunda da çalışmalar yaptıklarını belirten Özaltun, halihazırda 8 farklı yerleşim merkezi ile ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Beyşehir’deki kültür ve yaşamı, sosyal etkinlikleri daha da artırma anlamında hizmete sundukları kültür ve yaşam merkezinde bir sinema solunu oluşturacaklarını, tiyatro etkinliklerinin de bundan sonra hız kazanacağını anlatan Özaltun, Beyşehir’in artık üniversite, KPSS ve açık öğretim sınavlarının yapıldığı bir sınav merkezi haline dönüştüğünü hatırlattı. Beyşehir Belediyesi olarak bakıma muhtaç insanlar için evde bakım hizmetine başladıklarını, mobil giyim bankası aracılığıyla ilçenin her köşesinde ihtiyaç sahiplerine özellikle kıyafet yardımlarını da ulaştırmaya çalıştıklarını belirten Özaltun, Beyşehir Gölü kıyılarında  yürüttükleri saz kesim ve temizlik çalışmalarından söz etti.

Beyşehir’e 15 Temmuz hain darbe girişiminin sembol ismi olan Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Mesire Alanı adını verdikleri yeni bir mesire alana kazandırdıklarını da anlatan Özaltun, bir süre önce ihalesi yapılarak temeli atılan yeni adliye sarayının inşaatının başladığını, yapımı tamamlanmak üzere olan yeni devlet hastanesinin ise yaz döneminde açılışının gerçekleştirilmesinin planlandığını söyledi. Özaltun, Beyşehir’e bu yıl doğalgaz müjdesini de aldıklarını, ilçenin  bu proje kapsamında Türkiye’de bir ilk olacak sıvılaştırılmış doğalgazla tanışacağını söyledi.

Beyşehir’e yapılan hizmet ve hayata geçirilen projelerin ve yatırımların vatandaşlara duyurulmasında en büyük katkı ve desteği basın ve medya kuruluşlarından gördüklerini de vurgulayan Özaltun, bu anlamda kendilerine teşekkür etti. Özaltun, BYEGM Konya İl Müdürlüğü ile Konya Gazeteciler Cemiyeti ve Basın Konseyi işbirliği ile düzenledikleri gezi programında Konya basını ile biraraya gelmekten büyük mutluluk duyduklarını belirterek, en kısa süre içerisinde yeni bir programla gazetecileri Beyşehir’de yeniden görmek istediklerini kaydetti.

“AKDENİZ’İN YAYLASI, KONYA’NIN DENİZİ”

Basın Yayın ve Enformasyon Konya İl Müdürü Abdurrahman Fidancı da konuşmasında, “Akdeniz’in Yaylası, Konya’nı denizi” olarak nitelendirilen Beyşehir’e düzenledikleri kültür gezisine çok yoğun bir katılımla ilgi gösteren  basın mensuplarına teşekkür etti. Konya’nın her ilçesinin çok güzel olduğunu, her yerinde farklı bir tarihi ve kültürel zenginlik olduğuna vurgu yapan Fidancı, bu güzellikleri Konya’da görev yapan basın mensuplarıyla buluştururken, bir başka amaçlarının da bu tür ortamlarda biraraya gelinmesine kurum olarak  öncülük ederek ikili ilişkilerin daha da gelişmesine katkı sunmak istediklerini söyledi. Fidancı, geziye evsahipliği yapan Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun’a  teşekkür ederken, diğer ilçelere de zaman içerisinde bu tür gezi programları düzenleyeceklerini  kaydetti.

Konya Basın Konseyi Başkanı Mustafa Tatlısu da konuşmasında, Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun’un gazetecilere verdiği değeri bir kez daha ortaya koyduğunu belirterek, “Kendisine çok teşekkür ediyorum. Çünkü, vali beyle, büyükşehir belediye başkanıyla olan programını yarıda bırakarak buraya kadar gelmişse bu da bize vermiş olduğu değerin farklı bir tarafıdır. Kendisinden Allah razı olsun diyoruz. Evsahipliğinden dolayı belediye başkanımıza teşekkür ediyorum.”ifadelerini kullandı.