Kayserili yüzücü Portekiz’de Türkiye’yi temsil edecek

Kayserili yüzücü Portekiz’de Türkiye’yi temsil edecek

Portekiz'de 28-29 Mart 2015 tarihlerinde düzenlenecek Multination Yıldızlar Yüzme Müsabakalarında yarışacak milli takım kadrosunun açıklanmasıyla, Kayseri TOHM’dan çağırılan Fatma Sude, ailesine ve antrenörlerine milli takım sevinci yaşattı. Türkiye Yüzme Federasyonu tarafından açıklanan listede başarılı yüzücü Fatma Sude Yıldız 13 yaş grubunda seçilen iki kişiden biri oldu.

Kayseri’de Türkiye Olimpiyatlara Hazırlık Merkezi Sporcusu olan Fatma Sude, milli takım kadrosuna seçilen 2001-2002 doğumlu 7 bayan sporcudan biri olacak. 

7 yıldır yüzme sporuna emek verdiğini söyleyen Fatma Sude Yıldız, son iki yıldır İtalyan asıllı bir hocayla beraber yoğun bir antrenman temposu içinde olduklarını söyledi, Yıldız,” Daha fazla çalışıyoruz. Buda benim yüzme sporuna verdiğim önemi arttırdı. Yüzme sporuna başlamam hocalarımın beni keşfetmesiyle başladı. O zamanlar bu spora başlamıştım. 2003 yılında 100 metre kurbağalamada Türkiye Şampiyonu oldum. 2014 yılında da kurbağalamada Türkiye Şampiyonu oldum. Bir kerede aynı dal da Türkiye 3.’sü oldum. Önceden yüzmeyi profesyonel olarak düşünmüyordum. İtalyan hocamız geldikten sonra daha da hızlandık. Milli takımda önem arz ediyor benim için. Önceden Kayseriyi temsil ediyorduk artık Türkiyeyi temsil edeceğiz” şeklinde konuştu. Başarılı yüzücünün temel eğitim aşamasını çok kısa sürede atlatarak, hızla ilerlediğini ifade eden Yüzme Antrenörü Tolga Şahin de, ”Sude, kendi yeteneğini hızla ortaya çıkardı. Ve şimdi Türkiye Olimpiyat Hazırlama Merkezi Projesi’nde yüzücü olarak devam ediyor ve milli takıma seçildi. Bunlar bizim için çok büyük gururlar” diye konuştu.

Son olarak geçtiğimiz Aralık ayında İstanbul'da yapılan Türkiye Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası'nda 200 metre kurbağalama Türkiye Şampiyonu olan Fatma Sude çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. 

YUNUS ÇAĞLAR 
KAYSERİ