22.7 C
Konya
Cumartesi, Haziran 15, 2024

Kalp Nakli Yapan Hastaneler

Kalp nakli, kalp rahatsızlığı yaşayan kişilerin tedaviye yanıt verememesi ya da ilaçla tedavinin yetersiz kalması durumlarında uzman kişiler tarafından verilen karar sonrasında yapılan bir organ nakli operasyonudur. Kalp rahatsızlığı yaşayan kişinin kalbi görevini yapamayacak derecede hasar görmüş ise bu kişinin kalbinin yerine beyin ölümü tespit edilmiş bireyden alınan sağlam kalp organının cerrahi işlem ile hastaya aktarılması işlemine kalp nakli operasyonu denilmektedir. Kalp nakli operasyonu için en önemli kriterlerden birisi hastanın ilaç tedavisine cevap vermemesi veya var olan kalp problemi nedeniyle cerrahi operasyon denenmesine rağmen kalp yetmezliği şikâyetlerinin düzelmemesidir.

Kalp nakli, diğer tüm organ nakli operasyonları gibi riskli bir operasyondur ve uzman bir ekip tarafından titizle yönetilmesi gereken bir süreci ve önemli bir cerrahi operasyonu başarılı bir şekilde yürütmek gerekir. Tıpkı kalp nakli gibi diğer organların nakli operasyonları tıp dünyasının en çok merak ettiği ve en ilgi çekici bulduğu konulardan birisidir. Ülkemizde güncel olarak başarılı bir şekilde nakledilebilen organ nakli listesi şudur;

*Kalp,

*Böbrekler

*Karaciğer

*Akciğerler

*Pankreas

*Bağırsak, timus ve uterus.

Organ Nakli Nedir?

Organ nakli; tıp dünyasının en önemli ve en titizlikle yürütülen cerrahi operasyonları arasında gösterilmektedir. Organ nakli en basit hali ile sağlıklı bir organın verici kişinin vücudundan çıkarılarak hasarlı veya eksik bir organın yerini almak üzere alıcı kişinin vücuduna yerleştirilmesi işleminin tıp dünyasındaki adıdır. Organ nakli operasyonu esnasında verici kişi ve alıcı kişi aynı yerde olabilir. Bunun yanı sıra verici ve alıcı kişi aynı yerde değil ise; verici kişinin vücudundan alınan sağlıklı organlar başka bir yerde bulunan alıcı kişinin vücuduna nakledilebilir. Organ nakli operasyonları; son zamanlarda gündem haline gelen önemli cerrahi operasyonlar arasında yer alınca bu konuya bağlı olarak gündem olan başka bir konu da organ bağışı konusudur.

Peki, organ bağışı nedir? Organ bağışı yapan kişi kim olabilir?

Organ Bağışı Nedir? Organ Bağışı Kim yapabilir?

Organ bağışı en genel tanımı ile canlı, ölü ya da beyin ölümü gerçekleşmiş olan ve makinelerle hayatı sürdürülen bireylerden alınan sağlıklı organların; organ nakli listesinde sıra bekleyen alıcı kişilerin vücuduna nakledilmesi sürecidir. Bu süreçte ölümü gerçekleşmiş kişiden çıkarılan sağlıklı organların 24 saat içinde nakil için kullanılabilir olması sebebi ile hızlı bir şekilde alıcı kişinin vücuduna nakledilmesi gerekmektedir.

Organ nakli operasyonları; başarılı bir ekip ve süreci titizlikle yürütebilecek bir hastanenin yapacağı önemli bir cerrahi operasyon olduğundan; organ nakli operasyonunu hangi hastanede yapacağınız çok önemlidir. Ülkemizde organ nakli operasyonu için yeterli deneyime ve donanıma sahip belli sayıda hastane bulunmaktadır. Bunlar içinde en deneyimli olanlardan birisi uzman kadrosu ile kalp nakli ve organ nakli operasyonlarını başarı ile gerçekleştiren GOP Hastanesi’dir. GOP Hastanesi’nde hastaların kalp nakli veya organ nakli için kabul edilmesi ile başlayan süreç; ameliyatın gerçekleştirilmesi ve ameliyat sonrasında hastanın düzenli ve titizlikle takip edilmesi şeklinde devam eder. Hem alanında hem de Türkiye’de organ nakli konusunda birinci olan ve başarılı ve uzman ekibi ile organ nakli operasyonlarını gerçekleştiren GOP Hastanesi; hem organ nakli hem de kalp nakli için tercih edilebilecek hastaneler arasındadır.

Benzer Haberler

Sosyal Medya

10,211BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
1,251AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Haberler