28.7 C
Konya
Perşembe, Temmuz 18, 2024

İsveç Sambo Vizesi Nedir, 2022’de Nasıl Alınır? 

Sambo vizesi, İsveç dışında başka bir ülkede yaşayan yabancı birinin İsveç’te ikamet eden ya da vatandaşı olan eşinin, sevgilisinin veya yakın bir zamanda evlenmeyi planladığı partnerinin yanına gelerek İsveç’te beraber yaşamalarını sağlayan vize türüne denilmektedir. Bu vize türüne hem Avrupa Birliği vatandaşları hem de diğer ülke vatandaşları başvurabilmektedir. 

İsveç Sambo vizesi ile ilgili merak edilenleri Türkiye’den yapılan İsveç vizesi başvuruları için danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluş Vizem.net’in danışmanlarına sorduk. 

Sambo vizesi ile ilgili daha fazla bilgi için: 0850 241 1868  

Sambo Vizesi Nedir? 

Sambo vizesi, diğer bir deyişle partner vizesi, İsveç vatandaşıyla veya İsveç oturum izni sahibi kişiyle ilişkide veya evli olunması sebebiyle İsveç’te kalmak ya da İsveç’e giriş yapmak için alınan vize türüne denilmektedir. 

İsveç Sevgili Vizesi Şartları Nelerdir? 

İsveç sevgili vizesi şartları aşağıda listelenmiştir. 

 • İsveç’te yanına gelmek istenen kişinin kalıcı oturum iznine sahip olması ya da İsveç vatandaşı olması gerekmektedir. 
 • Hem İsveç’te bulunan kişinin hem de başvuru yapan kişinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. 
 • Başvuru sahibinin sicilinin temiz olması gerekmektedir. 
 • İsveç’te ikamet eden kişinin ya da çiftin ortak gelirinin iki kişinin tüm masraflarını karşılayabilir olması gerekmektedir. 
 • Çiftin beraber kalacağı evin iki kişi için yeterli büyüklükte olması gerekmektedir. 
 • Çiftin, gerçek çift olduğunu vize başvurusu esnasında kanıtlaması gerekmektedir. 

Kimler İsveç Sambo Vizesi Alabilir? 

İsveç Sambo vizesini alabilecek kişiler aşağıda listelenmiştir. 

 • Sevgililer 
 • Nişanlılar 
 • Evliler 

Sambo Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? 

Sambo vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir. 

 • İsveç Sambo vizesi başvuru formu: İsveç Sambo vizesi başvuru formunun eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurulması gerekmektedir. 
 • Pasaport: En az 2 sayfası boş ve geçerli bir pasaport olması gereklidir. Pasaportun bir fotokopisi de başvuruda sunulmalıdır. 
 • Evlilik kaydı belgesi: Evli olanların evlilik kaydı belgesini ibraz etmeleri gerekmektedir. Evlilik olmayan bir ilişki kaydı bulunuyorsa, bu kaydın da sunulması istenmektedir. 
 • Form: İsveçli partnerin kimliği, iletişim bilgileri, İsveç’teki iş hayatı, düzenli geliri ve yaşam standartlarını belirttiği bir form başvuru esnasında mail ile İsveç’te bulunan kişiye gönderilmektedir. Formun eksiksiz olarak doldurulması gereklidir. 
 • İlişkiyi kanıtlayan dökümanlar: İsveçli partner ile başvuru sahibinin ilişkisini kanıtlamak amacıyla, resmi bir kayıt bulunmuyorsa, ilişkiyi gösteren yazışmalar, fotoğraflar ve yapılan seyahatlerin dökümanları sunulmalıdır. 

İsveç partner vizesi başvurusunda bulunurken çocuk için de başvuru yapılacaksa, başvuru esnasında çocuğun doğum belgesi, pasaportu, izin belgesi gibi farklı evrakların da sunulması istenmektedir. İsveç partner vizesine başvuru yapan kişi hamile ise, hamileliğini gösterir belgeyi sunmalıdır. 

İsveç Sevgili Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır? 

İsveç sevgili vizesi başvurusu Migrationsverket online sistemi üzerinden yapılmaktadır. Sistemden başvuru yapmak için ilk olarak başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Başvuru formunda İsveç’te bulunan partner ve başvuru sahibinin bilgileri istenmektedir. Başvuru formu doldurulduktan sonra vize için gerekli olan evraklar sisteme yüklenmektedir. Sisteme yüklenecek belgelerin İngilizce ya da İsveççe olması gerekmektedir. Belgelerin sisteme yüklenmesi ile birlikte başvuru ücreti bir kredi kartı ya da banka kartı ile ödenmektedir. 

Vize başvurusu yapıldıktan sonra İsveç Göçmenlik Kurumu, İsveç’te bulunan kişiye düzenli geliri, yaşadığı evi ve başvuru sahibi ile ilişkisi hakkında sorular içeren bir e-mail gönderilmektedir. Gönderilen e-mail 14 gün içerisinde cevaplanmalıdır. İsveç Göçmenlik Kurumu başvuruyu ve soruların cevaplarını inceledikten sonra başvuru sahibine dış temsilcilikte mülakat randevusu alınmasını talep eden bir e-mail göndermektedir ve bu noktada başvuru sahibi kendine uygun dış temsilcilikten randevu almaktadır. Başvuru sahibi randevu gününde dış temsilcilikte mülakata girdikten sonra süreç tamamlanır ve İsveç sevgili vizesinin başvuru sonucu beklenir. 

Sistem üzerinden online başvuru yapılamıyor ise Türkiye’deki İsveç dış temsilcilikleri ya da yetkili aracı kurumlardan sevgili vizesi başvurusu yapılabilmektedir. 

İsveç’te sevgilisi, eşi ya da partneri bulunan kişilerin İsveç’te yaşamaları için Sambo vizesi almaları gerekmektedir. İsveç vizesi aynı zamanda Schengen ülkelerine giriş yapabilmeyi de mümkün kılmaktadır. 

İsveç Sambo Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır? 

İsveç Sambo vizesi başvuru ücreti yetişkinler için 2.000 İsveç kronudur. 

Sambo Vizesi Ne Zaman Çıkar? 

Sambo vizesi yaklaşık olarak 1-1,5 ayda çıkmaktadır. Ancak ek görüşme ya da belge talep edildiği durumlarda vize işlem süresi daha uzun sürebilmektedir. Vizem.net danışmanlığında yapılan İsveç vize takip işlemleri 2021 yılı ortalama süresi 24 gün olmuştur. 

Konya’dan İsveç Vizesine Nasıl Başvurulur? 

Konya’dan İsveç vizesine başvurmak için öncelikle gerekli evrakların vizem.net merkez ofisine gönderilmesi gerekmektedir. Eğer son 5 yıl içerisinde alınmış bir Schengen vizesi pasaportta bulunuyorsa başvuru sahibinin gelmesine gerek kalmaksızın başvuru tamamlanabilmektedir. Daha önceden hiç Schengen vizesi bulunmuyorsa başvuru sahibinin bir defaya mahsus Ankara’daki vize merkezine gelmesi gerekmektedir. 

Sambo Vizesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Sambo vizesi ile ilgili en sık sorulan sorulara Vizem.net danışmanlarının yanıtlarını aşağıda derledik. 

Sambo Vizesi İle İsveç’te Çalışılabilir Mi? 

Evet, Sambo vizesi ile İsveç’te tam zamanlı bir işte çalışmak mümkündür. 

Sambo Vizesi İçin Çiftlerin Minimum Gelir Miktarı Ne Kadar Olmalıdır? 

Sambo vizesi için çiftlerin minimum gelir miktarı, ailenin büyüklüğüne ve ev masraflarının ne yüksekliğine bağlıdır. Vergi sonrası gelirin evde bulunan kişileri desteklemek için yeterli bir miktarda olmasına ve ev maliyetlerini karşılamasına bakılmaktadır. 

Her ay ev masraflarının ödemesi haricinde sigorta, elektrik faturaları, telefon faturaları, gıda alışverişi, kişisel hijyenik ürün ihtiyaçları, kıyafet alışverişi ve aile üyelerinin diğer olası ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek kadar para kalması gerekmektedir. 

Birlikte yaşayan eşler ya da partnerler için 2022 yılında aranan minimum gelir miktarı, 8.250 İsveç kronu olarak belirlenmiştir. 

Sambo Vizesi İsveç Dışında Hangi Ülkelerde Geçerli? 

Sambo vizesi İsveç dışında tüm Schengen ülkelerinde geçerlidir. İsveç, Schengen bölgesinde yer almaktadır ve bu nedenle İsveç vizesi Almanya, Fransa, Danimarka ve İtalya gibi tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmaktadır. Sambo vizesi ile tüm Schengen ülkelerinde 180 gün içerisinde 90 güne kadar kalınması mümkündür. 

Sambo Vizesi Veren Diğer Ülkeler Hangileridir? 

Sambo vizesi veren diğer ülkeler aşağıda listelenmiştir. 

 • Hollanda 
 • Kanada 
 • Almanya 
 • Avusturya 
 • Amerika 

Benzer Haberler

Sosyal Medya

10,211BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
1,251AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Haberler