16.3 C
Konya
Perşembe, Nisan 18, 2024

İşte, Konya’da duyulan patlamanın sebebi

Konya'nın büyük bir bölümünde patlama sesi duyuldu. Merak uyandıran patlama sesinin, Uluslararası Anadolu Kartalı-2023 Tatbikatı sırasında uçuş yapan SOLOTÜRK uçağının ses hızını aşması sonucu meydana gelen "sonik patlama" nedeniyle oluştuğu öğrenildi. 

2 Mayıs'ta başlayan Uluslararası Anadolu Kartalı-2023 Tatbikatı Konya'da devam ediyor. NATO unsurlarının yanı sıra Azerbaycan, İngiltere, Pakistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ile Türk Deniz ve Hava Kuvvetleri tarafından icra edilen tatbikatın atış çalışmaları Konya'nın Karapınar İlçesindeki atış sahasında icra ediliyor.
Tatbikat sırasında kullanılan imha gücü düşük, ses düzeyi yüksek mühimmatların patlatılması sırasında çıkan ses Konya kent merkezinden de duyuluyor. 12 Mayıs'a kadar sürecek tatbikat sırasında patlama sesleri duyulmaya devam edecek!

Sonik patlama nedir?
Sonik patlama, bir nesne havada ses hızından daha hızlı hareket ettiğinde oluşan şok dalgalarıyla ilişkilendirilen sestir. Sonik patlamalar, insan kulağına bir patlama ya da gök gürlemesi gibi gelen, muazzam miktarlarda ses enerjisi üretir.  Ateşlenen bir merminin patlama küçük sonik patlamalar olarak sayılabilir. 

Benzer Haberler

Sosyal Medya

10,211BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
1,251AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Haberler