Hayatının yarısı başkanlık koltuğunda geçti

Hayatının yarısı başkanlık koltuğunda geçti

Balıkesir Celepler ve Besiciler Odası'na 50 yılını veren ve 2 kez de Atatürk'ü gören Başkan Kopuk, 96 yaşında hayatını kaybetti.

Balıkesir Celepler ve Besiciler Odası Başkanlığı görevini 50 yıl kesintisiz olarak yapan ve bir yıl önce sağlık nedenleri dolayısıyla görevini bırakan Ahmet Kopuk, hayatını kaybetti. 1919 yılında doğan 7 çocuk, 22 torun sahibi Başkan Kopuk'un vefatı şehrin esnaflarında büyük üzüntüye neden oldu. 2013 yılında İHA'ya özel olarak konuşan Ahmet Kopuk, Türkiye'nin en süre oda başkanlığı görevini yapanın kendisi olduğunu söylemişti. Merhum Kopuk, o tarihte verdiği röportajda "50 yıldır başkanım. Odada hiç karşıma kimse çıkmadı. Ben de göreve devam ettim. Bir tane İstanbul’da varmış 36 yıllık başkan ama 50 yıllık yok. Bir tek ben varım. Başka da yok" şeklinde konuştu. 

O tarihte, 94 yaşını geride bıraktığını ifade eden Kopuk, “İki evlilikle 22 sene vakit geçirdim. Birinden 5, diğerinden de 2 çocuğum var. Bunların ikisi de vefat etti. Almanya’ya gitti bazı çocuklarım, sonra döndüler emekli oldular birisi vefat etti. Hanımlar vefat ettikten 60 gün sonra evlendim. Şimdi evliyim. 4. hanımla da 13 sene önce evlendim. Toplam 7 çocuk, 22 torunum var” şeklinde hayatını özetlemişti.

ATA'NIN FOTOĞRAFI HEP BAŞUCUNDAYDI
Balıkesirlilerin 'Canlı Tarih' olarak nitelendirdiği Ahmet Kopuk, 7 yaşındayken Mustafa Kemal Atatürk'ü 2 kez görme şansına sahip olmuş. Sağlığında o günleri anlatan Ahmet Kopuk, "Atatürk Balıkesir’e geldi. Cumartesi pazarı vardı. Atatürk geliyor dediler. Babam eşeğin üstüne attı beni getirdi. Atatürk’ü gördüm, orta boyluydu, öyle yüksek boylu değildi. Cin gibiydi. İki tarafa baktığı zaman her yeri görüyormuş gibiydi. İkinci defa geldi. Hapishanenin temelini attı. O zamanda görmüştüm" şeklinde konuşmuştu. Ahmet Kopuk, görevde bulunduğu 50 yıllık süre içinde makam odasında Atatürk'ün fotoğraflarına her zaman yer vermişti.

SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
Balıkesir'de dün akşam hayatını kaybeden Ahmet Kopuk'un vefatı üzüntüye neden oldu. Kopuk'un cenazesi bugün Cuma namazını müteakip Zağnos Paşa Camii'nde kılınan cenaze namazı sonrasında Başçeşme Mezarlığı'na defnedildi. Cenaze sonrasında merhum Kopuk'un çocukları ve torunları cami bahçesinde taziyeleri kabul etti. Cenazeye Balıkesir Esnaf Odası Başkanı Fehmi Erdem ve Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat'ın da aralarında olduğu çok sayıda oda başkanı ile merhum Kopuk'un akrabaları ve sevenleri katıldı.