Hangi Köpek Mama Seçiminde Dikkat Gerektirmektedir?

Hangi Köpek Mama Seçiminde Dikkat Gerektirmektedir?

Köpeklerin beslenmesi bu canlıların gelişimleri için son derece önemli bir durum olduğu için her köpek mama seçiminde köpeğin kendi özelliklerine ve ihtiyaçlarına uygun olacak şekilde bir besin seçiminin yapılması gerekmektedir. Bu sebeple bazı köpeklerde hangi mamanın seçildiği çok fazla önemli olmazken kimi köpek türlerinde ve yaş özelliklerinde hangi mamaların kullanıldığı köpek için en önemli noktaların başında gelmektedir. Öncelikle yavru köpeklerde veya daha dayanıksız bünyelere sahip olan köpeklerde çok daha özenli bir seçim yapmak gerekiyor. Köpeğin gelişmesi için ihtiyaç duyduğu vitaminlerin ve minerallerin alınmasında mama seçimlerine de dikkat etmek gerekiyor.
Köpek mamalarının seçiminden öncelikle ilk dikkat edilmesi gereken nokta köpekleri obeziteye ya da farklı hastalıklara yönlendirmeyecek olan mamaların seçilmesidir. Mamaların içinde sıklıkla kullanılmakta olan mısır ve pirinç gibi ürünlerin yer almadığı mamaların seçilmesine ağırlık vermekte gerekmektedir. Köpek mamalarında köpeklerin en çok ihtiyaç duyduğu A, B1 ve D vitamini gibi vitaminlerin bulunmasına ve bunun yanı sıra köpeklerin gelişimi için son derece önemli olan kalsiyum, demir ve fosfor gibi minerallerin bulunmasına dikkat etmek gerekmektedir. Tüm bunların yanında mamaların içinde kimi zaman et görünümüne sahip olan farklı ürünler kullanılmış olma ihtimalinden dolayı kişilerin tamamen gerçek et özelliğine sahip olan besinleri tercih etmesi gerekmektedir.
Köpek Tasmaları Neye Göre Seçilmeli?
Köpeklere özel olarak geliştirilmiş olan ürünlerin satıldığı özel mağazalardan en yakın çevrede bulunabilecek olan marketlere kadar pek çok yerde köpeklerde kullanılabilecek olan tasmalara ulaşmak mümkün olabiliyor. Renk ve şekil bakımından çok fazla çeşidi bulunan köpek tasmaları bu özelliklerine göre değil mutlaka köpeğin beden yapısına ve aktivitelerde gösterdiği hareketliliğe uygun olacak şekilde seçilmelidir. Bunun yapılmadığı durumlarda köpeklerin fiziksel ya da ruhsal açıdan çok çeşitli sorunlar yaşaması söz konusu olabilmektedir. İnsanların ayakkabı seçimleri gibi ideal ölçülerdeki olan ayakkabı bulunmadığı durumlara benzeyen tasma seçiminin hatalı olması durumu sağlık sorunlarının da ortaya çıkmasına sebep olabilir.
Boyun tasmaları alınırken öncelikle köpeğin beden ve baş yapısına uygun ölçülerde bir tasmanın alınması gerekmektedir. Burada özellikle baş ve boyun çevresinin kalınlığı önemli olmaktadır. Bunun ardından satın alınacak olan köpek tasmanın malzemesinin köpeğe zarar vermeyecek olan bir malzeme olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Aksi takdirde köpek bu tasmayı takmak istemeyecektir. Tasma seçiminde köpeğin gerçekleştirdiği aktivitelere ve hareketliliğine de dikkat etmek gerekir. Çok hareketli olan köpek türleri için buna uygun şekilde tasma seçilmezse köpeğin kendi enerjisini iyi bir şekilde aktarması söz konusu olmayacaktır. Boyun tasmalarında dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise köpeğin tasmadan kurtulmasını sağlayacak olan güvenlik mekanizmasına sahip olmasıdır. Bu boyun tasmasına bir şey takılması ya da tasmanın bir yere takılması gibi durumlarda en kısa sürede köpeğin tasmadan kurtulmasını sağlayacaktır.
Orijen Köpek Maması İçeriğinde Neler Var?
Köpek maması almak üzere bu ürünlerin satıldığı yerlere giden kişiler çok dar alanlarda pek çok markaya ait olan onlarca köpek maması ile karşılaşabiliyor. Bunlar arasında en çok bilinen markalardan biri olan orijen köpek maması aynı zamanda en çok tercih edilen köpek mamalarından da biri olmuş durumda. Köpek biyolojik beslenmesine uygun şekilde yoğun oranda et içeren ve sebze meyvelerle güçlendirilmiş olan bu besinler tahıl içermeyen yapıları ile diğer köpek mamalarından farklılık gösteriyorlar. Yüksek oranda kaliteye ve sindirilebilme özelliğine sahip olan bu mamalar düşük karbonhidrat içermesi ve dengeli orandaki protein ve yağı ile köpeklerin alabileceği ideal besin mamalarından olmaktadır. Orijen köpek mamasında yaklaşık yüzde 80’e varan oranlarda en çok kullanılan besin kurutulmuş yani pişirilmiş et olmaktadır. Tahıl içermemesine rağmen karbonhidrat bakımından da dengeli olan üründe patates kullanılıyor olması büyük bir avantaj sağlamaktadır. Orijen köpek mamalarında aynı zamanda B vitamini başta olmak üzere çeşitli minerallerle de köpek mamalarının zengin bir içeriğe sahip olması hedeflenmektedir. Orijenin köpek maması olarak en büyük avantajı et ürünlerinin doğal ortamlarında yetiştirilmesi olmaktadır. Köpeklerin tüketiminin sonrasında hiçbir şekilde kendileri için zararlı etkiler doğuracak ya da maliyetleri kısmak için kullanılan gereksiz besinler barındıracak veya alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilecek olan hiçbir ürüne yer verilmemektedir.