Haluk Koç İç Güvenlik Paketi’ni Eleştirdi

Haluk Koç İç Güvenlik Paketi’ni Eleştirdi
CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), bugün İstanbul İl Başkanlığı’nda Gelen Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

CHP Sözcüsü Koç, partisinin MYK toplantısı devam ederken basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Meclis’e sevk edilen İç Güvenlik Paketi’ne değinen Koç, Bu paket komisyona gelecek.

Basında yeni tartışılmaya başlandı.

Televizyonlarda yeni yeni tartışılmaya başlandı.

Bu bir Türkiye’yi jandarmasından polis vazife ve selayetlerine kadar toplantı ve gösteri yürüyüşleri hakkındaki kanundan ceza muamelesi kanununa kadar sahil güvenlik ile ilgili kanundan nüfus ve vatandaşlık kanununa kadar birçok kanunda yaptırımlar getiren, Türkiye’yi adeta demokratik bir kelepçe almak isteyen bir yasa tasarısı gibi görüşler var.

Polise aşırı yetkiler veren gözaltına almadan makul şüpheli kavramında hemen hemen herkesin bu kapsam içerisinde özeline girilmesine imkan tanıyan yani şu ben diktatör olmak istiyorum.

Ben diktatör olacağım.

Bunun için bana yardımcı olabilecek tüm kanuni ataklarımı girişimlerimi gerçekleştirmek niyetindeyim baskısının bir sonucudur dedi.

Bir gazetecinin MİT’in içinde CHP’yi bölmeye yönelik çalışmalar olduğu yönündeki sorusuna ise Koç, MİT’in içinde görev yapan şerefli, dürüst çalışanları tenzih ederek konuşuyorum.

Ama MİT milli ekini kaldırır, bir iktidar istihbarat teşkilatı haline getirilmişse, bir parti istihbaratı haline dönüştürülmüş ise o zaman oturup düşünmemiz gerekiyor.

Bir takım tertiplerle, bir takım algı operasyonları ile, bir takım yapay tartışma konuları ile bu işi kurcalamadıklarının garantisi yoktur diye cevap verdi.