Gök: 'CHP'ye dönük saldırıların artacağını düşünüyoruz'

Gök: 'CHP'ye dönük saldırıların artacağını düşünüyoruz'
TBMM'de düzenlediği basın toplantısında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik ayakkabılı eylemin sıradan bir olay olmadığını belirten Levent Gök, emeklilerin sorunlarına yönelik verilen mesajların sabote edilmesinin amaçlandığını savundu. Kılıçdaroğlu’na daha önceden Meclis’te de bir saldırı yapıldığının hatırlatılması üzerine Levent Gök, “Dünkü saldırının da o saldırı ile benzeşen yönü olduğunu düşünüyoruz. CHP'ye dönük saldırıların da artacağını düşünüyoruz. Bu saldırının önemli bir toplantıda gerçekleştirilmesini, CHP'nin görüşlerini paylaşmasının engellenmesi olarak düşünüyoruz. Yaşadığımız iki olay da kısa bir zaman dilimi içinde oldu. Ve ikisinden de anlaşılıyor ki böyle bir çabalar sarf ediliyor" açıklamasında bulundu.

“CHP OLARAK TARİHİ SORUMLULUĞUMUZU YERİNE GETİRECEĞİZ" Dört eski bakanla ilgili kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu'nun karara ilişkin raporu Meclis Başkanlığı'na sunacağını belirten Gök, komisyonun CHP'li üyelerinin de kapsamlı ve ciddi değerlendirmeler içeren muhalefet şerhlerini vererek, tarihi görevlerini yerine getireceklerini ifade etti. Gök, “CHP olarak bu tarihi sorumluluğumuz yerine getireceğiz.

Ve burada vicdanlarıyla baş başa kalacak AK Partili üyelerin de tüyü bitmemiş yetimin hakkının korunması yönünde sorumlu davranarak, onların da tarihsel bir görevi yerine getireceklerine inanıyoruz. Bu inancımızı şimdilik, umudumuz az da olsa muhafaza ediyoruz" dedi.

“BUNU YANLARINA BIRAKMAYIZ” “Tapelerin imha edileceğine yönelik açıklaması Soruşturma Komisyonu’nun AK Partili üyelerinin içinde bulunduğu korkuyu bir kez daha gözler önüne sermiştir” diyen Gök, Komisyon Başkanı Hakkı Köylü’nün tapelerin imha edileceği yönündeki açıklamalarına tepki gösterdi. Gök, “Buradan açıkça uyarıyoruz, Yargıtay Ceza Genel Kurulu kararlarının ortada bulunduğu ve Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'nun 135. maddesinde tarif edilen kapsamın dışında kalan dinlemelerdir bu dinlemeler.

Yani iki şüpheli arasındaki dinlemelerin, mahkeme kararı ile yapılmış dinlemeler yasaldır, bunlar baba ve çocuk arasında da olsa. Bunların imhası suçtur. Buradan, bu konuda bu tapeleri imha etmeyi düşünen her kimse, bu tapeleri imha etmek için her kim orada bulunacaksa, tutanak tutacaksa, herkes ciddi bir suç işler. Biz de bunun peşinde olmaya devam ederiz. Meclis Başkanı'nı göreve davet ediyoruz. Soruşturma Komisyonu Başkanı'na bu sorumluluğunu hatırlatıyoruz. Tapelerin imhası yönünde bir olay gerçekleştiği anda biliniz ki bu ağır bir suçtur.

Ve Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'nun 135. maddesine aykırı bir davranıştır. Bunun peşini bırakmayız, yapanların yanına bırakmayız. Meclis Başkanı'nı ve Komisyon Başkanı'nı bu konuda duyarlı olmaya aslı görevlerini yapmaya davet ediyoruz” diye konuştu. SEÇİM BARAJININ DÜŞÜRÜLMESİ TEKLİFİ Anayasa Mahkemesi'nin seçim barajına ilişkin kararını da değerlendiren Gök, “İktidar partisine bir çağrıda bulunarak, seçim barajının düşürülmesi, seçimlere bir yıl kaldığı için de bunun uygulanabilir olması açısından Anayasa'ya geçici madde eklenmesi suretiyle önümüzdeki seçimlerde uygulanmasını teklif ediyoruz. Bu konuda ısrarlıyız, konunun takipçisiyiz.

Seçim barajının düşürülmediği anda Türkiye'de başka partilerin bağımsız ya da başka modellerle seçime girmesinin artık o olanağın hülle yolunun kaldırılması gerektiğine inanıyoruz. Seçim barajının yüksekliğinden dolayı Türkiye'de kaotik bir ortamın doğmasından da endişe ediyoruz. Seçim barajının yüksekliği dolayısıyla yaşanabilecek her türlü olumsuzluğun faturası AK Parti iktidarının üzerindedir" şeklinde konuştu.