Gemilerde Vana Kullanımı

Gemilerde Vana Kullanımı

Vana, su ve su benzeri sıvıların akışını ayarlamak, durdurmak, serbest bırakmak, geri dönüşünü engellemek ve akış basıncına sınır koyabilmek amacıyla kullanılan mekanik parçalardır. Günümüzde bu parçaların geniş bir kullanım alanına sahip olduğunu söylesek yanılmış olmayız. Vanalar gövde, kapak, açma kapama mili, açma kapama mili salmastrası, kapama organı ve aktüatör gibi çeşitli ana parçalardan oluşmaktadır. Birçok yerde kullanılan vanalar, gemilerde de sık sık karşılaştığımız cihazlardır. Gemi vanalarının çeşidinin oldukça fazla olduğunu ve birçok bölümde kullanıldığını söyleyebiliriz.

Gemilerde Kullanılan Vana Çeşitleri

Gemilerde sık sık karşımıza çıkan vana türlerinden bir tanesi sürgülü vana olarak bilinmektedir. Bu parça, sıvıların geçişini dik bir halde sürgüyle açıp kapatmaktadır. Sürgülü vana ismini verdiğimiz bu parçalar, düşük ve yüksek sıcaklıklarda dayanıklı olarak kullanılabildiği için diğerlerine oranla daha çok tercih edilmektedir. Bu çeşidin yoğun ilgi görmesinin sebeplerinden bir tanesi de uygun fiyat seçeneğidir. Yine gemilerde karşılaşmakta olduğumuz türlerden biride kontrol amacı ile tasarlanmış olan kontrol vanalarıdır. Bu vanaların içinde yer alan basınç dönüştürücüler, herhangi bir enerjiye ihtiyaç duymaksızın hidrolik olarak çalışmaktadır. Üzerlerinde bir pilot mekanizmasının bulunduğunu söyleyebiliriz. Söz konusu mekanizmayla yüksek giriş basınç seviyesi istenilen seviyeye kadar indirilmektedir. Bunların dışında globe vanalar, çekvalfler, şamandıralı vanalar, pislik tutucular,buhar vanalar, kelebek vanalar, demontajlar, ANSI vanaları, yangın hidrantları, sulama hidrantları ve akış göstergeleri gibi parçalar da gemilerde kullanılması gereken ürünler arasında yer almaktadır. Askeri gemilerde bazı kontrollerin sağlanması için ise askeri gemi vanaları kullanılmaktadır. İlgili kişiler gerekli firmalarla çalışmaları durumunda ihtiyaç duydukları vana ihtiyacını karşılayabilmektedir.

Ülkemizde ve dünya çapında hizmet veren vana üreticileri arasında yer alan firmalardan bir tanesi de Dikkan Vana olarak karşımıza çıkmaktadır. Firmanın, endüstriyel üretimlerin yanı sıra makine, inşaat, otomotiv ve tarım gibi sektörler için de hizmet verdiğini söyleyebiliriz. Siz de ilgili konularda ihtiyacınızı karşılamak ve kaliteli ürünleri kullanmak istiyorsanız doğrudan Dikkan Vana firmasının sitesini inceleyebilir ve işinizi kolaylaştıracak ürünlere son derece uygun fiyat karşılığında sahip olabilirsiniz.