Finansal hizmetler güven endeksi Ocak'ta arttı

Finansal hizmetler güven endeksi Ocak'ta arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2015 yılı Ocak ayı ‘Finansal Hizmetler Anketi ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi’ni açıkladı. Buna göre, 2015 yılı Ocak ayında Finansal Hizmetler Güven Endeksi (FHGE), bir önceki aya göre 11,0 puan artarak 182,2 seviyesinde gerçekleşti. 2015 yılı Ocak ayında FHGE, bir önceki aya göre 11,0 puan artarak 182,2 seviyesinde gerçekleşti. Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki iş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkilerken, gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi endeksi azalış yönünde etkiledi.

2015 yılı Ocak ayında, son üç aya yönelik değerlendirmelere göre, bir önceki aya göre hizmetlere olan talep (ciro), istihdam, faaliyet gelirleri, faaliyet giderleri ve sermaye harcamasında artış, iş durumu ve AB dışındaki yurtdışı piyasalardaki rekabet gücünde iyileşme görülürken; kârlılıkta azalış, yurtiçi piyasalar ile AB içindeki yurt dışı piyasalardaki rekabet gücünde kötüleşme görüldü.Bir önceki yılın aynı dönemine göre ise, hizmetlere olan talep (ciro), faaliyet gelirleri, faaliyet giderleri ve kârlılıkta artış, iş durumunda iyileşme görüldü; istihdam ve sermaye harcamasında azalma, yurtiçi piyasalar ile AB içindeki ve AB dışındaki yurtdışı piyasalardaki rekabet gücünde kötüleşme görüldü.

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelere göre, bir önceki aya göre istihdam beklentilerinde artış, yurtiçi piyasalar, AB içindeki ve AB dışındaki yurtdışı piyasalardaki rekabet gücünde iyileşme görülürken; hizmetlere olan talep (ciro), faaliyet gelirleri, faaliyet giderleri, kârlılık ve sermaye harcaması beklentilerinde azalış görüldü.
Bir önceki yılın aynı dönemine göre ise, hizmetlere olan talep (ciro) ve faaliyet giderleri beklentilerinde artış, yurtiçi piyasalardaki rekabet gücü beklentilerinde iyileşme gözlenirken, istihdam, faaliyet gelirleri, kârlılık ve sermaye harcaması beklentilerinde azalma, AB içindeki ve AB dışındaki yurtdışı piyasalardaki rekabet gücü beklentilerinde ise kötüleşme gözlendi.