FIFA Trabzonspor İçin Devreye Girdi

FIFA Trabzonspor İçin Devreye Girdi
FIFA, Türkiye'yi sarsan Şike Davası'nda 3 Temmuz 2011 topa girmeye hazırlanıyor.

Futbolun en büyük patronu FIFA, UEFA Disiplin Komitesi'nin 11 Aralık'ta şike davası ile ilgili vereceğ i raporunu bekliyor.

3 Temmuz'da başlayan ve 21 kişinin çeşitli sürelerde hapis, Fenerbahçe'nin 2, Beşiktaş, Eskişehir, Sivas'ın 1'er UEFA kupalarından menle cezalandırıldığı süreçte topa hiç girmeyen FIFA'dan Trabzonspor'a gelen bir yazı, sürecin hiç de Türk kamuoyuna anlatıldığı gibi işlemediğini gözler önüne serdi.

FIFA'dan direkt olarak Trabzonspor Başkanı İbrahim Ethem Hacıosmanoğlu adına gönderilen teleks mesajında çok ilginç ifadeler yer aldı.

25 Temmuz 2014 tarihi mesajda, FIFA'nın tüm süreci dikkatle izlediği ve bu konuda UEFA'nın vereceği karın sonucunu beklediği belirtiliyor.

FIFA'dan gelen yazıda yer alan UEFA'nın yetkili kurulunun kararından sonra, Disiplin Komitesi Başkanı, konuyu tekrar değerlendirecektir ifadesi, UEFA'dan talimatlara uygun ceza çıkmazsa FIFA'nın gereğini yapacağı mesajı olarak algılandı.

FIFA Disiplin Talimatı'nın 70 Maddesi
FIFA Disiplin Talimatı'nın 70 Maddesi'nde şunlar yazılı FIFA Tüzüğü'nün amaçlar bölümünün ciddi şekilde ihlali halinde, eğer federasyonlar, konfederasyonlar ve diğer spor organizasyonları, ciddi ihlalleri soruşturmaz veya hukukun temel ilkelerine aykırı şekilde kovuşturma yaparlarsa, FIFA yargı kuralları ceza verme hakkını saklı tutar.

Madde 70'in orijinal metni The judicial bodies of FIFA reserve the right to sanction serious infringements of the statutory objectives of FIFA cf final part of art 2 if associations, confederations and other sports organisations fail to prosecute serious infringements or fail to prosecute in compliance with the fundamental principles of law.

İŞTE BAŞKAN HACIOSMANOĞLU'NA GELEN YAZININ TERCüMESi


Kulüp Trabzonspor FC Mr İbrahim Ethem Hacıosmanoğlu Başkan Zürih, 25 Temmuz 2014 9 Mayıs 2014 tarihli mektubunuz hakkında son derece dikkat çekici içeriğe sahip olan mektubunuzun bize ulaştığını belirtiriz.

Mektubunuzun içeriğinden anlaşıldığı üzere, FIFA Disiplin Talimatı'nın 108 Maddesi uyarınca FIFA Disiplin Komitesi'nin disiplin soruşturması başlatmasını talep ediyorsunuz.

Bu konuda, UEFA'nın 30 Mayıs 2014 tarihli ekteki mektubuna atıf yapmak istiyoruz.

Ekteki mektupta, şikâyetiniz üzerine UEFA yetkili kurullarınca disiplin soruşturması başlatıldığı belirtilmiştir.

Sonuç olarak, FIFA Disiplin Komitesi Başkanı, Komite'nin bu aşamada müdahale etmesinin uygun olmadığı görüşündedir.

UEFA'nın yetkili kurulunun kararından sonra, Başkan, konuyu tekrar değerlendirecektir.

Sonuç olarak, yukarıda belirtilenlerin yalnızca bilgi amaçlı olduğunu ve başka bir etkisi bulunmadığını belirtmek isteriz.

Yukarıda belirtilen hususları dikkate aldığınız için teşekkür eder, konuya ilişkin anlayışınıza güven duyduğumuzu belirtiriz.

Saygılarımızla, FIFA (İmza) Marco Villiger Hukuk İşleri Yöneticisi imza Marc Cavaliero Disiplin & Yönetim Bölümü Başkanı.