Ev almak isteyenler! Haberimizi kaçırmayın.

Ev almak isteyenler! Haberimizi kaçırmayın.
Gayrimenkul fiyatları ülkemizde her dönem ilgi çeken ve çok konuşulan konuların başında gelmiştir. Pek çok insan bir ihtiyacın ötesinde birikimlerini değerlendirmek için de gayrimenkul piyasalarını bir yatırım aracı olarak görmektedir. Durum böyle iken gayrimenkul fiyatları, birikimi olan pek çok kişinin yakından takip ettiği bir piyasa olmaktadır.

 Bununla ilgili pek çok farklı yerden araştırma yapmak mümkündür. Özellikle, teknolojinin ilerlemesi ve internetin gündelik hayatımız içerisinde bu kadar yer edinmesiyle birlikte günlük pek çok ihtiyacımız için olduğu gibi emlak fiyatları ile ilgili de ilk başvuru kaynaklarımızdan biri internet olmaktadır.

Ancak, internette bulunan kaynakların hemen hemen hiçbirinde bu konu ile ilgili derli toplu bir veri analiz etme ve bunları bir arada görme şansımız yoktur. Bu durum, ev almak isteyenler için ekstra zaman kaybına yol açmakta ve doğru yatırımın hangi ilde yapılacağına yönelik pek çok zaman kafa karışıklıklarına sebep olmaktadır.

Bu noktada yardımınıza koşan yeni nesil bir emlak araştırma platformu olan Flatfy, sizlerin bu ihtiyacına cevap vermek için her ay Türkiye’deki ortalama daire fiyatlarına yönelik olarak raporlar yayınlamaya başladı.

Flatfy arama motoru, dünyanın 37 farklı ülkesinde faaliyet gösteren bir start-up girişimi olarak ortaya çıkmıştır. Flatfy, ülkemizde emlak alanında ilan verilen ve fiyat belirtilen tüm popüler platformlardaki emlak ilanlarını tek bir çatı altında toplayarak aradığınız gayrimenkule ilişkin karşılaştırma ve fiyat analizlerini kolay bir şekilde yapmanızı amaçlamaktadır.

 Ayrıca, kendi veri tabanı altında yer alan tüm verileri analiz ederek ülkemizin en büyük 10 şehrine ilişkin ortalama ev fiyatlarını her ay kamuoyu ile paylaşmaktadır. Bu raporlara bakarak şehirlerdeki emlak fiyatlarına ilişkin doğru fikirler elde etmeniz mümkün hale gelmektedir.

 Aşağıda, Ekim ayına ilişkin ülkemizin en büyük 10 şehrindeki satılık ev fiyatları ile ilgili ortalama fiyat belirten bir rapor bulunmaktadır. Dilerseniz, rapordaki verilere beraber bir göz gezdirelim.

 

1.      Türkiye Ekim ayı ev fiyatları

 

 

 

Rapordaki verilere bakmadan önce raporda hangi evlerin belirtildiğine dair kısa bir bilgi vermekte fayda bulunmaktadır. Raporda yer alan;

 

·         1 room; 1+1 dairelere,

·         2 rooms; 2+1 dairelere,

·         3 rooms; 3+1 dairelere,

·         4 rooms ise 4+1 dairelere,

 

ilişkin fiyatların gösterildiği sütunlardır.


Tahmin edileceği üzere; Türkiye’deki ortalama daire fiyatları özelinde en pahalı ilimiz, Türkiye’nin en büyük ili olan İstanbul’dur. İstanbul satılık daire fiyatları için 4+1 hariç tüm daire çeşitlerinde en pahalı ilimizdir.

4+1 satılık daire fiyatları için ise sanılanın aksine farklı bir durum ortaya çıkmıştır. 4+1 satılık daire fiyatları özelinde en pahalı ilimiz Ekim ayında İzmir olmuştur. İzmir’de 4+1 satılık daire için 622 bin 100 Türk Lirası ortalama fiyat değeri bulunmaktadır. Yine İzmir ilimizi 581 bin 300 Türk Lirası ile şaşırtıcı bir şekilde Gaziantep ilimiz izlemektedir. İstanbul ise 4+1 daire fiyatlarının pahalılığı seviyesinde ancak 3’üncü sırada kendine yer bulabilmiştir.

Bu durum bize şehirlerdeki daire alışkanlıklarına dair bir ipucu sunmaktadır. İstanbul ilimiz, iş dünyasının merkezi konumunda yer aldığı için genel olarak çalışan kesimin bulunduğu bir şehirdir. Hal böyle olunca, özellikle İstanbul özelinde, bir ailedeki neredeyse tüm bireyler iş hayatında yer almaktadır. Bunun yanında İstanbul, eğitimin merkezi konumundadır. Türkiye’nin en iyi üniversitelerinin yer aldığı şehrimizde okuyan ve çalışan nüfus sayısı oldukça yoğundur. Bu nedenle insanların evlerde çok vakit geçirmediği aşikardır. Ayrıca, ev fiyatlarının da genel olarak pahalı olduğu düşünüldüğünde insanların İstanbul ilinde yaşamak veya yatırım amaçlı satın aldıkları evlerin daha küçük evler olduğu görülmektedir. Zira, İstanbul ilinde yaşayan insanlar, genel olarak evlerinde az vakit geçiren insanlardır.

 Ancak, İzmir ilimizin tarihi ve özellikle turistik yapısı ile daha çok turizm ve yerleşme amacıyla buraya giden insanların fazla olması nedeniyle büyük evleri tercih etme oranları yüksek olmuştur. İzmir ilindeki insanların, daha çok evlerinde vakit geçirmek isteyen insanlar olduklarını fiyat seviyesinden görebilmekteyiz.

 Aynı şekilde, Gaziantep şehrindeki ailelerin daha çok geniş aileler olduğu göz önünde bulundurulduğunda, bölgedeki yerleşim ve ev inşa ederken daha geniş evler inşa etme ve bu evlere olan talebin daha çok olduğunu anlayabilmekteyiz. Bu nedenle, Gaziantep ilinde 1+1 daire ile 4+1 daire arasındaki fiyat farkı 4 kattan daha fazladır. Ayrıca, 1+1 daire fiyatları için Gaziantep ilimizin en düşük değere sahip olduğunu görebilmekteyiz.

 Benzer bir durumu Kayseri’de de görmekteyiz. Kayseri 4+1 satılık daire fiyatları, neredeyse 1+1 dairenin 4 katına kadar ulaşmaktadır. 3+1 satılık daire fiyatları ile 4+1 satılık daire fiyatları arasındaki fark ise 2 kattan daha fazladır.

 3+1 ve 2+1 satılık daire fiyatlarında ise Ankara’nın ise en düşük fiyatlara sahip olan şehir olduğu görülmektedir. Bu durum şaşırtıcıdır. Ankara’nın, Türkiye’nin en büyük ikinci şehri olmasına rağmen ev fiyatlarında bu kadar düşük bir ölçek içerisinde yer alması beklenmeyen bir sonuçtur. Bu duruma Ankara’nın geniş yüz ölçümü ve merkezlere uzak yerlerdeki yerleşimlerin son yıllarda çoğalmasının sebep olduğu söylenebilir. Özellikle Ankara’da tekil ev fiyatlarına bakıldığında fiyatlar arasında büyük bir uçurum olduğu görülebilecektir.

 

2.      Eylül-Ekim ayları satılık daire fiyatları karşılaştırması

 

tr.flatfy.com, yayınladığı bir diğer rapor ile de Eylül ve Ekim aylarına ilişkin karşılaştırma yapma imkanı sunmaktadır. Bu bölümde; en büyük 10 şehrimizdeki ortalama satılık daire fiyatları üzerinde bir önceki ay ve bir sonraki aydaki değişimin nasıl olduğuna dair bir fikir sahibi olabileceğiz.

 

 

 

Rapordaki turuncu sütunlar Ekim ayına ilişkin o şehirdeki ortalama daire fiyatını, diğerleri ise Eylül ayına ilişkin belirtilen şehirdeki ortalama satılık daire fiyatını göstermektedir. Bu raporda, daire büyüklükleri belirtilmemiş ve bütün daireler nezdinde net ortalama bir fiyat alınmıştır.

Bu raporda; en yüksek satılık daire fiyatlarının yine İstanbul’da olduğu görülmektedir. İstanbul satılık daire fiyatları için ortalama rakam 340 bin Türk Lirası civarında olmuştur.

En yüksek ortalama satılık daire fiyatlarını İzmir ve Antalya şehirleri takip etmektedir. Antalya ile Bursa’daki ev fiyatlarına bakıldığında ise bu iki şehirdeki fiyatların neredeyse birbiri ile aynı olduğu görülmektedir. Bursa’daki ortalama satılık daire fiyatlarına bakıldığında ise Eylül ayı ile Ekim ayı fiyatları arasındaki en büyük artışın burada olduğu görülmektedir.

Eylül ayı ile Ekim ayı karşılaştırıldığında fiyat artışlarında Kayseri’de de ciddi bir artış olduğu görülmektedir. Mersin ve Antalya’da fiyat artışları ise diğer şehirlere nazaran daha az gerçekleşmiştir. Bu duruma yaz sezonunun bitmesi ile düşen taleplerin yol açtığı söylenebilir. Zira, Antalya ve Mersin daha çok yazın talep alan illerimizdir. Adana satılık daire fiyatları üzerinde bir analiz yapıldığında da durumun benzer olduğunu görebiliriz.

Türkiye genelindeki ortalama fiyatların en düşüğünün Ankara satılık daire fiyatları olduğu görülmektedir. Bu durum, bir önceki raporda yer alan tablodakine paralel bir sonuç olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

3.      Flatfy nedir?

 

Flatfy emlak arama motoru olarak kurulmuş bir start-up olarak internet üzerinde yayın yapmakta olan bir internet sitesidir. Flatfy ile ev al-sat piyasalarında ilan yayınlanan tüm platformlardaki ev ilanlarına tek bir tık ile ulaşmanız mümkündür.

Bu sayede, ayrı ayrı pek çok farklı platformda arama yapmanıza gerek kalmayacak ve tek tıkla aradığınız şehirdeki aradığınız özelliklere sahip daireye ulaşabileceksiniz. İnternet ile satılık daire aramak Flatfy platformu ile artık tek tık. Flatfy bu özelliği ile internet aleminde gayrimenkul piyasalarının Google’ı olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.