ESTETİK AMELİYATLARIN RİSKLERİ NELERDİR?

ESTETİK AMELİYATLARIN RİSKLERİ NELERDİR?
 Estetik ameliyatlar kişilerin istemediği fiziksel özellikleri düzelten bir cerrahi işlemler bütünüdür. Bu cerrahi müdahalelerle kişiler olumsuz yönlerini düzelttirerek istedikleri görüntülere kavuşabilmektedir. Fiziksel anlamda dikkat çeken en önemli organlardan biri yüzün tam ortasında bulunan ve güzelliğe çok fazla etkisi olan burundur. Burunda olan şekil bozuklukları bu yüzden oldukça can sıkan bir durumdur. Bu şekil bozukluklarından kurtulmak için burun estetiği ameliyatlarına başvurabilir, yeni görüntünüzle hayata yeniden başlayabilirsiniz.

Burun Ameliyatında Olası Riskler

·         Anesteziye ait birtakım risklerin yanı sıra burunda kanama,

·         Nefes almada güçlük,

·         Akıntı,

·         Nadir de olsa koku almada geçici bir kayıp olabilmektedir.

Burun ameliyatları dışında şekil bozukluklarının sonradan oluştuğu bazı durumlar vardır. Yüz hatlarında sarkma bu durumlara örnektir. Yaşlanmanın etkisiyle sarkan deri için yüz gençleştirme ameliyatı uygulanır.

Yüz Gençleştirme Ameliyatında Olası Riskler

·         Enfeksiyon,

·         İstenmeyen yara izleri,

·         Yüz sinirlerinde zedelenme ya da zayıflık,

·         Yağ nekrozu denilen, deri altında yağ dokusunun ölmesi durumu,

·         Kanama,

·         Anestezi kaynaklı riskler,

·         Hissizlik,

·         Sıvı toplanması,

·         Deride hassaslık, morarma ya da şişlik olabilmektedir. Bunlar çok nadir görülen durumlardır ve geçicidir.

Estetik ameliyatlara başvuranlar çoğunlukla bayanlar olsa da erkeklerde estetik ameliyatların faydalarından yararlanmaktadır. Erkekler arasında kellik büyük bir sorundur. Psikolojik sorunlara yol açan kellik sorunu kişileri toplumdan uzaklaştırmaya sebep olan, aynalara küsmeye sebep olan bir fiziksel sorundur. Bu fiziksel sorunun ortadan kaldırılmasını sağlayan yöntem ise saç ekimi uygulamalarıdır.

Saç ekimi Ameliyatında Olası Riskler

Bu operasyonlarda riskler birbirinden ayrılmaktadır.

·         Çim adam ve parke görünümü: saç ekimi yapılacak olan yerde açılan kanal kalınlığının greft kalınlığından daha az olması ile oluşan bir durumdur. Ekim sonrası görüntüde doğallık olmaz ve çim adam görüntüsü ortaya çıkar. Diğer yandan ekilen greftin üst bölümünün, saç ekimi için açılan kanalların yeterli derinlikte olmaması nedeniyle oluşan durumdur. Bu durum ile deri yüzeyinde parke taşı görüntüsü veren kabarcıklar oluşur.

·         Kanama: en çok görülen yan etkiler arasındadır. Bunun olmaması için ameliyat öncesi kanda pıhtılaşmayı önleyen ilaçların kullanılması gerekir.

·         Dermoid kist: ekimi yapılan saç köklerinin olması gerekenden daha derine ekilmesi sonucu operasyondan sonra sivilceden daha büyük ve kalıcı kistler oluşabilir. 

Şuradaki Adresten Ulaşabilirsiniz.
https://www.fbm.com.tr/