Eroğlu: ‘Her iki kişiden biri AK Partili’

Eroğlu: ‘Her iki kişiden biri AK Partili’
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Türkiye’nin 70 sente muhtaç iken bugün IMF’ye 5 milyar dolar borç veren büyük bir ülke haline geldiğini ve bundan da herkesin gurur duyması gerektiğini söyledi. Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde AK Parti İlçe Teşkilatı’nın kongresine katıldı. Kongrede partililere seslenen Eroğlu, Türkiye’nin ekonomik ve sosyal açıdan geldiği noktayı anlattı. 70 sente muhtaç olan Türkiye’nin bugün IMF’ye 5 milyar dolar borç veren bir ülke haline geldiğini belirten Bakan Eroğlu, “IMF memuru geldiği zaman devlet başkanı gibi karşılandığını unuttuk tabi.

Merkez Bankası’nda döviz olmadığı zaman müteakip ayın memur maaşlarını ödeyebilmek için o zamanki hükümetin 500 milyon dolarcık borç almak için çalmadık kapı bırakmadığını, o dönemleri unuttuk. Nereden nereye, Allah’a şükür o günler geride kaldı. Türkiye 26. sıradaydı. Biz büyük bir milletiz. Türkiye’nin 26. sırada olması bizim gönlümüzü dilhun ediyordu. Bizi gerçekten üzüyordu. Bugün 16. sıraya yükseldik. Ama bu büyük millete bu yeterli değil. Onun için Cumhurbaşkanımız, kurucu genel başkanımız daha önce bir hedef ortaya koymuştu.

O hedefte tabi bize verilen bir emanet. 2023 yılında Allah’ın izniyle Türkiye’yi dünyadaki 10 büyük ekonomi arasına taşımak için gece gündüz çalışacağız. Malazgirt Zaferi’nin 1000. yılını 2071 yılında kutlayacağız. İşte o yılda yeni doğan ve doğacak çocuklar gerçekten büyük bir destan yazacak. Türkiye’nin yıldızı parlak. Ben buna inanıyorum. 21. asır bu milletin asrı olacak. Hepimizin bu inanç ve kararlılıkla hedefe ilerlememiz lazım. İlk defa yabancılara olan borcu ödeyen hükümet biziz. Biliyorsunuz geçtiğimiz yıl Mayıs ayında 23,5 milyar dolarlık borcun tamamı ödendi. Hatta gurur duyacağınız bir hususu ifade etmek istiyorum; daha önceki G-20 Zirvesi’nden sonra Sayın Cumhurbaşkanımız Bakanlar Kurulu’na başkanlık ettiği zaman ‘IMF bizden 5 milyar dolar borç istiyor’ deyince gerçekten bizde gururlandık. 5 milyar dolar borç vermek için Merkez Bankası ile protokol imzalandı. İşte nerden nereye? 70 sente muhtaç olan Türkiye’den IMF’ye 5 milyar dolar borç veren büyük bir Türkiye işte. Bundan gurur duymamız lazım. Türkiye bu noktadan bu noktaya geldi” dedi.

“PARADAN ALTI SIFIR ATILACAK DEDİĞİMİZDE BAZI YAZARLAR TAKSİM’DE ANIRACAĞIM DEDİ”

AK Parti iktidarının paradan altı sıfır atarak milleti önemli bir illetten kurtardığını söyleyen Bakan Eroğlu, yurt dışına bir konferans için gittiğinde yaşadığı bir anısını anlattı. Paradan altı sıfır atılacağını söylediklerinde bazı yazarların kalemini kırıp bir daha yazı yazmayacağını, bazılarının ise Taksim’de anıracaklarını söylediğini kaydeden Eroğlu, şunları söyledi: “Beni üzen ikinci bir husus vardı. Teknik Üniversite’de öğretim üyesiyken bazen su ve çevreyle ile ilgili yurt dışına konferans vermek için gittiğimde bir tarihte konferans veriyorum Amerika’da. Yanlışlıkla 10 dolar yerine 10 milyon cebimden çıkınca yanımdaki profesör aynen şunu söyledi; ‘Bu kadar büyük parayı üzerinde nasıl taşıyorsun?’. Bende ‘İstersen 10 dolarla değişelim’ dedim. Hakikaten paramızın pul etmediği anlaşıldı. Onun yarası bilhassa yurt dışında kalbinde hançer yarası gibi sızı meydana getiriyordu. Allah’a şükürler olsun AK Parti bu zilletten de bizi kurtardı. Pek çok yazar çizer ‘Bunlar paradan altı sıfırı atamazlar, altı sıfırı atarlarsa kalemimi kıracağım, bundan sonra yazmayacağım’, kimisi de ‘Taksim’de anıracağım’ dedi. Ama böyle bir şey istemeyiz biz zaten. Ama en azından hakkı teslim etmelerini ve teşekkür etmelerini bekleriz.”

“İLAÇ SOYGUNU VE FAİZ LOBİSİNİN HORTUMLARI KESİLDİ”

Geçmişte konut edindirme fonu için işçi ve memurlardan kesilen 13,5 katrilyonun ‘devletin milletine borcu olmaz’ diyerek geri ödendiğine vurgu yapan Eroğlu, Merkez Bankası’nda şu anda 136 milyar dolar döviz rezervi bulunduğunu ifade etti. İlaçta muazzam bir soygun yaşandığını ve AK Parti iktidarı döneminde bu soyguna son verildiğini de söyleyen Bakan Eroğlu, faiz lobisinin de hortumlarını kestiklerini belirtti. Erol konuşmasını şöyle sürdürdü: “Birde sadece ihalelerde değil, ilaçta da muazzam bir soygun vardı. 2003 yılında aldığınız bir ilaç varsa şu anda o ilacın fiyatının üçte bir, dörtte bir aşağı indiğini hayretle göreceksiniz. Benim o zaman çocuklar için aldığım bir antibiyotik 63 milyondu, geçen gün sordum aynı ilaç 9 TL’ye inmiş. 12 yıl önce 63 milyon nerede, 9 lira nerede? AK Parti iktidarı tüyü bitmemiş yetimin hakkını koruyan en iyi partidir. Bunlar nereye gidiyor şu anda? Milletten aldığımızı millete hizmet olarak sunuyoruz. AK Parti iktidarından önce toplanan verilerin yüzde 86’sı, maliye bakanımızda bizzat hesabı çıkardı tamamen faiz ödemelerine gidiyordu. Devletin 9 ay kısa vadeli borçlanma faizi neydi biliyor musunuz? Yüzde 63. Allah’a şükür ilaç hortumcularının hortumlarını kestiğimiz gibi aynı zamanda faiz lobisinin hortumları da kesildi. Bazı sıkıntılar çıkartmak istiyorlar. Sebebi maalesef bunlar. Milletimiz bunu biliyor, 77 milyon vatandaşımız bunların farkında.”

“12 YILDA 270 BARAJ, 450’DEN FAZLA GÖLET YAPILDI”

AK Parti iktidarı döneminde 270 baraj, 450’den fazla da gölet yapıldığını ifade eden Bakan Eroğlu, bu hizmetlerin ilaç ve faiz lobilerinin hortumlarını kesmeleri neticesinde yapıldığını belirtti. Türkiye’nin 70 şehrinde su sorununu kökünden çözdüklerini dile getiren Eroğlu, “2003 yılında Başbakanımız ‘Veysel hoca İstanbul’un su meselesi bitti, Türkiye’nin su meselesini gel hallet’ deyince ben DSİ’ye gittiğimde şunu sordum önce; ‘3,5 yıllık hükümet döneminde kaç tane tesisi açıldı?’. Sadece 9 tane tesis açılabilmiş ve 81 katrilyonluk ihale yapılmış. 12 yılda biz 2 bin 253 muazzam büyük tesisi açtık. Bunlar içerisinde 270 baraj, 450’den fazla açılan gölet var. Sulama tesisleri ve dere ıslahları binden fazla. 70 şehrin su meselesini kökünden çözdük. Yoksa bu kuraklıkta İzmir’de susuz kalırdı, Siirt’te, Mardin’de, Mersin’de, Sinop’ta susuz kalırdı.

Zonguldak’ın su meselesini de dev bir tünel açarak kökünden halledeceğiz. Allah’ın izniyle Ereğli su meselesini de 2060 yılına kadar çözmek bizim boynumuzun borcudur. İsale hattı yapılıyor, arıtma tesisini de yapıp hemen buraya suyu getiriyoruz. 2016 yılında bitecekti, az önce bunun 2015 yılı sonunda bitmesi için talimat verdim. Biz şimdi bin günde bin 1 tane gölet ve sulamasını yapıyoruz. Geçmişte 50 yılda yapılanların sayısı yaklaşık 450 tane. 30 metre yüksekliğindeki bir göleti geçmişte 22 yılda bitirmişler ve 45 trilyona. Biz aynı yükseklikteki göleti sulaması dahil 4,5 milyon TL’ye 18 ayda bitiriyoruz. Bunu geçen gün Meclis’te de söyledim, kimsenin itirazı yok. Çünkü elimizde belgeler var. 6 milyon hektar, yani 60 milyon dekar sulama alanına kavuşuyoruz bu yıl. Türkiye tarımda, üretimde dünyada 7. sıraya yükselmişse bunda sulamaların büyük rolü var. Sulanmadık toprak bırakmayacağız. Çünkü, yakın bir gelecekte dünyada en önemli sektör gıda güvenliği ve üretimi olacaktır. Türkiye’yi GAP, KOP gibi projelerle dünyaya gıda üretip ihraç eden bir ülke haline getirmek istiyoruz. Bunları yapacak gücümüz var” dedi. 12 yılda 3 milyar 250 milyon fidanı toprakla buluşturduklarını ifade eden Eroğlu, geçmişte yılda 70 milyon fidan üretilirken, şu anda yılda daha az personel ve parayla 450-500 milyon adet fidan ürettiklerini söyledi.

“TÜRKİYE’DE HER İKİ KİŞİDEN BİRİ AK PARTİ’Lİ”


Ekonomik istikrarın siyasi istikrarla sağlandığını belirten Bakan Eroğlu, AK Parti’nin girdiği her seçimden zaferle çıktığını ve bunun dünyada tek örnek olduğunu savundu. Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de siyasi istikrar olmazsa ekonomik istikrar da olmaz. Dolayısıyla Türkiye’de siyasi istikrarı siz sağladınız. AK Parti’nin 9 milyondan fazla üyesi var. Avrupa’daki pek çok ülkenin nüfusundan daha fazla AK Parti’nin üyesi var. Türkiye’de her iki kişiden birisi AK Parti’li. Ama geriside AK Parti nemzeti. Onları da kucaklayacağız, onları da seviyoruz. Çünkü biz 77 milyonu seviyoruz. Türkiye’nin bu muazzam yükselişini hazmedemeyenler var. Türkiye’nin önünü kesmek için pek çok hamle yapıldı. Allah’ın izni ve liderlerimizin dik duruşu ile bütün bu engeller aşıldı. Neler var, bunların hatıraları yazılıyor. Ne engeller önümüze kondu. Millet düşmanlarının yaptığı bilhassa yurt dışı kaynaklı hile ve desiseler Allah’ın izniyle onların başlarına geçecektir. Dünyada hiçbir parti yok ki arka arkaya zafer kazansın. Kaç tane seçim geçirdik, genel seçimler, mahalli idareler, referandumlar, cumhurbaşkanlığı seçimleri. Ama AK Parti her seçimi zaferle neticelendirmiş bir partidir. Dünyadaki partiler bakın iktidar olanlar hep oy kaybeder. İktidarda kalmak zordur, çünkü tenkit eder herkes. Talebi vardır, talebini yerine getiremezseniz küser. Bunun tek istisnası AK Parti’dir. Neden AK Parti? Çünkü AK Parti milletin bağrından çıkmış bir partidir, milletin hizmetkarıdır. Biz milletin efendisi değil, hizmetkarıyız diyoruz.” Bakan Eroğlu, konuşmasının ardından ilçeden ayrıldı.