En genç profesör AK Parti’den siyasete giriyor

En genç profesör AK Parti’den siyasete giriyor

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tancan Uysal, AK Parti’den siyasete giriyor. Birçok bilim ödülüne, araştırmaya ve uluslararası patente sahip olan Prof. Dr. Uysal, 2015 seçimlerine girmek isteyen bürokratlara 10 Şubat tarihine kadar tanınan sürede rektör yardımcılığı ve dekanlık görevlerinden istifa edeceğini açıkladı. 2015 seçimlerinde İzmir’den milletvekili aday adayı olacağını duyuran Prof. Dr. Uysal, 34 yaşında ortodonti profesörü olarak Türkiye’nin en genç profesörleri arasında yer aldı. Prof. Dr. Uysal, yine 34 yaşında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektör Yardımcılığı ve Diş Hekimliği Fakültesi Dekanlığı’na atandı. Özellikle yükseköğretim bakanlığı kurulması, yükseköğretimin uluslararasılaşması ve sağlık alanındaki çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Uysal, “Birikimlerimi İzmir ve ülkem için en iyi AK Parti çatısı altında değerlendirebileceğime inanıyorum. 2015 seçimlerinde AK Parti’den aday adayıyım” diye konuştu.

“İZMİR’İN SORUNLARINI VE FIRSATLARINI İYİ BİLİYORUM”
Uzun zamandır siyasete ilgi duyduğunu ve çevresinden bu konuda yoğun talep aldığını vurgulayan Prof. Dr. Uysal, “İzmir’in sorunlarını ve fırsatlarını iyi biliyorum. Bir hekim ve öğretim üyesi olarak İzmir halkıyla, gençlerle yakın temas içindeyim. İzmir için projelerim var. Diğer taraftan yükseköğretimle ilgili birikimimin ülkeye katkı sağlayacağına ve yeni Türkiye hedefine doğru koşarken yükseköğretimde yapılacak reformların gücümüzü daha da arttıracağına inanıyorum. Bu bakımdan Türkiye için en doğru adresten, AK Parti’den siyasete girerek ülkeme hizmet etmek istiyorum” diye konuştu.

Prof. Dr. Tancan Uysal, siyasete girme nedenlerini hazırladığı bir manifesto ile de kamuoyuna duyurdu. Uysal’ın manifestosu şöyle: “Çünkü gencim. 34 yaşında profesör, dekan ve rektör yardımcısı oldum. Üniversitede öğrencilerimle, genç araştırmacılarla, genç akademisyenlerle iç içeyim. Gencim, gençlerleyim. Çünkü tecrübeliyim. Tecrübe bu hayattaki en pahalı donanımdır. Yaklaşık 11 yıldır kamuda idareciliğin her basamaklarında görev yaptım. Çalışanlarımın üstünde değil, hep yanında oldum. Şimdi de ortak akıl ile ülkeme hizmet etmeye hazırım. Çünkü bu devlete ve millete borcum var. Memur bir baba ve ev hanımı bir annenin evladı olarak, bu devletin ve milletin imkanlarıyla okudum, ilerledim. Devletimin ve milletimin bana verdiklerine karşılık olamasa da çalışmak, üretmek için göreve talibim. Çünkü babayım. 3 çocuk babasıyım.

Sadece kendi çocuklarıma değil, Hakkari’den İzmir’e, Samsun’dan Hatay’a, Gazze’den Üsküp’e kadar gönül coğrafyamızın aydınlık yarınlarına daha güçlü, daha güzel bir ülke bırakmak için üzerime düşeni yapma arzusundayım. Göreve hazırım. Çünkü bilim insanıyım. ‘İlim, Müslüman’ın yitik malıdır. Çin’de bile olsa, gidip alınız’ düsturundan hareketle bilimin peşindeyim. Ülkemizin genç cevherlerini bulmak istiyorum. Başta Bilim Merkezi gibi projeler olmak üzere İzmir’in uluslararası eğitim ve bilim merkezi olması için tüm gücümle çalışacağım. Çünkü vizyonerim. İdeallerim var, hedeflerim var. Yeni Türkiye’yi 2023 vizyonumuz doğrultusunda yükselteceğiz. Siyasal, ekonomik ve akademik hedeflerimize aydınlık ufkumuzla değer katacağız. Yapacak çok işim var. Umut dolu yarınlarım var. Çünkü projelerim var. Hazırladığım yüzlerce projelerim, buluşlarım ve patentlerim var. Proje hazırlamanın ve proje mantığıyla çalışmanın anlamını, önemini, değerini çok iyi biliyorum. İzmir için, Türkiye için projeler üretmek için görev bekliyorum. Çünkü İzmir’e aşığım. İzmir’e hizmete adayım. Göreve hazırım.”

PROF. DR. TANCAN UYSAL KİMDİR?
1976 doğumlu Tancan Uysal, 1999 yılında Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ni birincilikle bitirdi. 2004 yılında yardımcı doçent, 2006 yılında doçent ve 2011 yılında profesör oldu. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin İzmir’de bir marka haline gelmesini sağladı. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nin Dış İlişkilerden Sorumlu Rektör Yardımcısı olan Prof. Dr. Uysal, üniversitenin kısa zamanda 42 ülkeden yüzlerce uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmasının ve uluslararası atılımlarının öncüsü oldu. TÜBİTAK’ta halen Sağlık Araştırmaları Komisyonu’nda yürütme kurulu üyesi olan Prof. Dr. Uysal, çok sayıda uluslararası bilimsel derginin editörlüğünü ve hakemliğini yürütüyor. 1999 yılında Yrd. Doç. Dr. Banu Uysal ile evlenen Prof. Dr. Uysal, üç çocuk babası.