Diyarbakır’da terör operasyonu: 9 gözaltı

Diyarbakır’da terör operasyonu: 9 gözaltı

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından alınan bir istihbaratın değerlendirilmesi üzerine terör örgütünün adına şehir bağlantısı kuran ve örgüt adına faaliyet yürütenlere yönelik operasyon düzenlendi. 4 Şubat 2015 günü titizlik ve gizlilik içerisinde yürütülen operasyonel çalışmalar kapsamında PKK/KCK terör örgütü adına esnaf, iş adamı ve vatandaşlardan sözde vergilendirme adı altında para toplayan, organize eden, katılan, eylem ve faaliyette bulunan ve terör örgütleri mensupları ile ilişki ve irtibat içinde oldukları tespit edilen İ.N., N.N., R.Ö., H.E., Ö.T., E.D., M.A., N.E., M.A. isimli toplam 9 şüpheli şahıs yakalandı.

POLİSİN ELİNDEN KAÇMAYA ÇALIŞAN ZANLI AYAĞINDAN VURULDU

Operasyonun en önemli şahsı olarak aranan ve ikametinde yapılan aramada yakalanması mümkün olmayan Ö.T. isimli şüpheli şahıs, polisin ısrarlı takibi sonucunda yakalandı. Doktor raporu için görevliler refakatinde Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi’ne götürülen zanlı polisin elinden kaçmaya çalıştı. Sağlık kontrolüne götürüldüğü sırada kaçan şahıs ile yaşanan kovalamacada yapılan tüm ikazlara rağmen kaçmaya devam eden zanlı bacağından vurularak yakalandı. Yaralanan zanlının Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Ö.T. isimli şahıs hakkında Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 15 Ağustos 2013 günü Hazro ilçesinde yaşayan Uğurlayan ve Tekin aileleri arasında çıkan kavgada 7 kişinin ölme olayı nedeniyle kasten adam öldürmek suçundan yakalanma emri bulunduğu tespit edildi.

Operasyonun Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen 2014/9811 sayılı soruşturma dosyası kapsamında Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü tarafından yapıldığı belirtildi. 

ABDULKERİM KANTARCIOĞLU