Dışişleri Bakanlığı'dan Almanya'ya sert tepki

Dışişleri Bakanlığı'dan Almanya'ya sert tepki
 Dışişleri Bakanlığı, Almanya devlet televizyon kanallarından ARD tarafından yapılan bir haberde Almanya Federal İstihbarat Servisi'nin bir raporuna atıfla yer alan iddiaların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümeti hedef almak suretiyle bir süredir Türkiye'yi yıpratmaya çalışan çarpık zihniyetin yeni bir göstergesi olduğunu bildirdi.

Bakanlıktan konuya ilişkin yapılan açıklamada, "Almanya devlet televizyon kanallarından ARD tarafından yapılan bir haberde Almanya Federal İstihbarat Servisi'nin bir raporuna atıfla yer alan iddialar, Sayın Cumhurbaşkanımızı ve hükümetimizi hedef almak suretiyle bir süredir ülkemizi yıpratmaya çalışan çarpık zihniyetin yeni bir göstergesidir. ARD haberinde atıfta bulunulan rapor hakkında AFC makamlarından gerekli izahat istenmektedir. Bu iddiaların arkasında Türkiye’yi hedef almayı sürdüren PKK terör örgütünün kanlı eylemleri dahil, terörle mücadelede çifte standartlı tutumları bilinen Almanya’daki bazı siyasi çevrelerin de bulunduğu aşikardır. Türkiye, kökeni ne olursa olsun terörün her türü ile samimiyetle mücadele eden bir ülke olarak diğer ortak ve müttefiklerinden de aynı şekilde hareket etmelerini beklemektedir" denildi.

Almanya’da basına yansıyan ve Türkiye’yi 2011’den beri Müslüman Kardeşler, Hamas ve DAEŞ’in merkezi haline getiren Alman İstihbarat Servisinin raporuna göre, Türkiye’nin her geçen gün ekseninin kaydığı iddia ediliyor. Bu raporun bugüne kadar Türkiye ile ilişkiler bozulmasın diye Alman Dışişleri Bakanlığının kamuoyundan gizlediği de ifade ediliyor.