‘Cumhurbaşkanının partimizi hedefe koyması doğru olmamıştır’

‘Cumhurbaşkanının partimizi hedefe koyması doğru olmamıştır’

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş temaslarda bulunmak üzere geldiği Avusturya’nın başkenti Viyana’da Avusturya Halk Partisi (ÖVP) Grup Başkanı Reinhold Lopatka, Sosyal Demokrat Parti Grup Başkanı Andreas Schieder ve Avusturya Yeşiller Partisi Grup Başkanı Eva Glawischnig ile görüşme gerçekleştirdi.

Ziyaretleri kapsamında basına değerlendirmelerde bulunan Demirtaş, HDP parti politikalarını tanıtma, bölgesel sorunlara çözüm önerilerini paylaşma amacıyla ziyaretlerde bulunduğunu kaydetti. Demirtaş, partinin politikaları amaçlı ABD Rusya gerçekleştirdiğini belirterek, “Hükümetin temel görevi Cizre'de işlenen suçların cinayetlerin sorumlularını ortaya çıkarıp yargıya teslim etmektir. Bu görev bizde değildir. Yani ortada 7 cenaze var, tek bir fail yok. Burada HDP'nin suçlanması adil bir tutum değil, doğru da değil. Hükümetin bir an önce Cizre’de sükunetin sağlanması konusunda atması gereken adımlar var. Bu tedbirlerde hükümet sözcüsünün söylediği gibi eşkıyayı temizleme şeklinde bir tedbir olmaz, daha fazla demokratik tedbirler alarak bence Cizre’de kısa sürede sükûnet sağlanır. İnşallah şu saatten sonra artık Cizre'de durum normale döner diye umut ediyorum. Bizde elimizden geleni yapacağız” açıklamalarını yaptı.

Selahattin Demirtaş YDG-H ile paralel yapı arasında işbirliği yapıldığı iddialarına ilişkin soru üzerine, “Oradaki atamaları, kaymakam, emniyet, polis, vali, atamaları hükümet yapıyor. Atamaları bildiğim kadarıyla Fettullah Gülen imzasıyla gerçekleşmiyor, Ekrem Dumanlı da yapmıyor, Efkan Ala yapıyor. Şimdi kendi atadıkları kişileri paralel olarak suçlarsa demek ki kendileri paralelle işbirliği yapıyor. Her mevzuyu da getirip paralele bağlayıp içinden çıkmaya çalışmamaları lazım. Orada gizli kapaklı işler çeviren suç çetesi de olmuş olabilir. Ama asıl sorumluluğun yine de hükümettedir diye düşünüyorum" açıklamasını yaptı.

ERDOĞAN’IN SÖZLERİ
Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugünkü sözlerine ise, “Sayın Cumhurbaşkanının taraflı bir şekilde belediyeleri ve partimizi hedefe koyması doğru olmamıştır. Türkiye’de cumhurbaşkanı taraflı olacağını seçilmeden ilan etmişti. Fakat bunun bu kadar aleni bir şekilde bir muhalefet partisine cevap verme sürekli şeklinde tutum olarak ortaya koyması doğru olmaz. Yani biz de sürekli sayın Cumhurbaşkanına cevap vermek istemiyoruz. Siyasi muhatabımız yürütme makamı olan hükümettir. Cumhurbaşkanı bulunduğu konumun tarafsızlığını korursa kendisi açısından, bizim açımızdan daha sağlıklı bir işleyiş olur” dedi.
Demirtaş ziyaretleri kapsamında Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer ile bir araya gelecek.

MEHMET EMİN AVCI