Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Dikkat Artırıcı Yollar

Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Dikkat Artırıcı Yollar
 Dikkat eksikliği genelde erken yaşlarda teşhis edilen bir problemdir ve önleyici çözümlerin de erken yaşlarda alınması gerekir. Özellikle ebeveynlerin üzerine çok titrediği, aman benim çocuğumda umarım yoktur dediği sorunların başında gelir. Ebeveynler bu endişelerinde de haksız sayılmazlar açıkçası. Çünkü çocukta meydana gelen bu dikkat bozukluğu ileride daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Peki Dikkat Eksikliği Nedir?

Bir uğraşa dikkatin tamamını vermekte zorlanma

Çabuk sıkılma

Dikkatin kolayca dağılması

Görev ve sorumluluktan kaçma

Günlük etkinliklerde unutkanlık

Bu belirtiler çocuğunuzda çok sık olarak yaşanıyorsa profesyonel bir destek almanız gerekebilir. Çünkü bu belirtiler yüksek ihtimalle dikkat dağınıklı ya da dikkat eksikliğine işaret eder. Dikkat artırıcı aktiviteler yaparak oyunlar oynayarak bu sorunun üstesinde  gelinebilir. Fakat öncelikle ailenin bu konu üzerinde biraz daha bilinçli hareket etmesi gerekir. Benim çocuğumun sorunu olamaz diyerek sadece çocuklarına zarar verirler. Bu utanılacak bir şey değil çok sık rastlanan bir rahatsızlıktır çünkü.

Bunun yanında çocuğunuz günün büyk bir kısmını sizle geçiriyor ama diğer büyük bir kısmını da okulda geçiriyor. Bu sebeple çocuğunuzun öğretmeni ile sık sık diyalog halinde olmalısınız. En iyi çözümü bu sayede üreteceksiniz çünkü. Ardında çocuğunuz ile iletişiminizi, günlük görevlerini tekrar gözden geçirin. Onunla sürekli olumlu şekilde konuşmaya çalışın. Birlikte bu sorunun üstesinden geleceğinize emin olun.

Bunlar, ilk yapılması gerekenler. Bunun dışında evde çeşitli akıl ve zeka oyunları oynayarak çocuğunuzun dikkat problemini azaltabilirsiniz. Akıl ve zeka oyunlarının çeşitli türevleri vardır. Bazıları mantıklı düşünme becerisini geliştirirken bazıları görsel algıyı geliştirir. Bazıları da dikkati artırır. İlkokul akıl ve zeka oyunu seçerken dikkat artırıcı oyunları seçmeniz iki tarafın da yararına olacaktır.

İnternette dikkat geliştiren oyunlar şeklinde aramalar yapıp hangilerinin dikkati artırıcı oyunlar olduğunu kolaylıkla görebilirsiniz. 5 Nokta (Pentago), Dedektif, Jenga (Kule – Denge) gibi oyunlar genelde bu amaç ile kullanılır.

Çocuklarda dikkat eksikliği ya da dikkat dağınıklığı konusunda unutmamanız gereken şey bunun kesin bir tedavisinin olmamasıdır. Sabırlı olarak ve çeşitli etkinlikler yaparak oyunlar oynayarak bu sorunun üstesinden gelineceğine inanıyor uzmanlar.