CHP’li Türmen: ‘Bugün yaşanan basın özgürlüğü sorunudur’

CHP’li Türmen: ‘Bugün yaşanan basın özgürlüğü sorunudur’
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Rıza Türmen, 'Paralel yapı' operasyonu ile ilgili olarak, "Bugün yaşanan basın özgürlüğü sorunudur. Gözaltına alınan basın mensuplarının bundan önce ne yaptıkları ya da buna benzer durumlara kendilerinin geçmişte yol açması bu noktada önemini kaybediyor” dedi. Türmen, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, dün gerçekleştirilen "Paralel yapı” operasyonu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Çoğu basın mensubu 27 kişinin gözaltına alındığını hatırlatan Türmen, "Burada büyük bir hukuksuzluk zinciri var. Önce sulh ceza hâkimlikleri kuruluyor, sonra operasyon başlatılıyor.

Sulh ceza hakimliklerine iktidara yakın hakimler atanıyor. Rıza Sarraf'ı tahliye eden hakim, şimdi bu soruşturmada kararı veren hakim" dedi. Türmen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Bu ihanet şebekesini çökerteceğiz’ sözlerine değinerek, önce Cumhurbaşkanı’nın açıklama yaptığını, daha sonra da operasyonun başladığını söyledi. Türmen, “Bugün yaşanan basın özgürlüğü sorunudur. Gözaltına alınan basın mensuplarının bundan önce ne yaptıkları ya da buna benzer durumlara kendilerinin geçmişte yol açması bu noktada önemini kaybediyor. Önemli olan basının bilgi etme hakkından mahrum bırakılması. Böyle gözaltılar ve tutuklamalar basın üzerinde baskı oluşturmaktadır.

Savcı takipsizlik kararı verse bile basının böyle bir muameleye maruz kalması bir caydırıcı etki yaratmaktadır. Bu baskı nedeniyle basın kamuoyunu ilgilendiren konuları serbestçe tartışmaktan vazgeçmektedir” diye konuştu. Basın özgürlüğünün kısmi olamayacağını vurgulayan Türmen şunları kaydetti: "Yandaş basın için özgürlük, eleştiren basın için baskı olamaz. Olup bitenleri endişeyle takip ediyoruz. Türkiye hızla diktatörlüğe doğru yürüyor. Ülkede diktatörlükte göreceğimiz şeyleri görüyoruz. 'Paralel yapıya karşı mücadele ediyoruz' deniliyor. Bununla mücadele yapılıyor diye de bütün özgürlüklerin ortadan kaldırılması demokratik toplumla bağdaşmaz.”  

AHMET UMUR ÖZTÜRK ANKARA