CE Belgesi neden gereklidir?

CE Belgesi neden gereklidir?

 

Üretici firmaların ürünleri ile ilgili teknik detayları kapsayan ve ürünlerin insan sağlığını, güvenliğini can ve mal emniyetini ve doğal hayata zarar vermeyeceğine dair gerekli bilgileri ürünlere iliştirmeleri gerekmektedir. Türkiye’den Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerine ihracat yapan firmalar veya büyük üreticilerin, ürünlerine serbest dolaşım hakkı alabilmeleri için CE uyumluluk belgesi almaları zorunludur. Ülkemiz ile AB arasında yapılan anlaşmayla birlikte belge, sadece AB üye ülkelerinde ürünlerin pazarlanmasını kapsamamaktadır aynı zamanda Türkiye iç pazarında ürünlerin pazarlanabilmesi için de şart koşulmuştur. Avrupa Birliği Yeni Yaklaşım Direktifleri kapsamında yer alan ürünler, mevzuatta belirtilmiş olup bu ürünlere belge veya diğer adıyla CE işareti alınması zorunlu hale getirilmiştir. Yani bir markanın değerini yükseltebilmesi, daha fazla tanıtım yapabilmesi ve dünyanın en büyük Pazar payına sahip olan Avrupa topraklarında serbest dolaşım hakkına sahip olabilmesi için ürettiği ürünlere CE belgesi alması şarttır. CE belgesinin amacı, üretilen ürünün insan sağlığı üzerinde herhangi bir olumsuz etki yaratmadığını göstermektir. Tabi sadece sağlık değil, güvenlik, can ve mal emniyeti, doğa hayatını korumaya yönelik olarak üretildiği de bu belge ile kanıtlanmaktadır. Her geçen gün artan piyasa hacminde yer almak ve markaların bilinirlik kazanmasını sağlamak için kaçınılmaz olan belge, AB tarafından akredite edilmiş kurumlarca ürünlerde gerekli test ve analizler yapılarak uygun olması durumunda belgeyi vermektedir.

CE işareti ürünlere nasıl iliştirilir?

Markalar, sadece belli ülkelere ihracat yapmazlar. Yani AB üye ülkeleri haricinde kalan Rusya Federasyonu’na bağlı ülkelere de ihracat yaparlar ve bu ülkelere ihracat yapılacak ürünler için CE uyumluluk belgesi yerine başka bir belge gerekir. Bu durumda, her iki farklı bölgeye ihracat yapmak isteyen bir üreticinin iki belgeyi de alması gerekir ve her iki belgeyi gösteren işareti ürünlerine iliştirmek zorundadır. Burada dikkat edilmesi gereken şey, iki işaretin de görünür olmasıdır. Yani AB ülkelerine gönderildiğinde, gümrükten geçebilmesi için CE belgesi ürünlerin görünen bir bölümünde yer almalıdır aksi halde sahip olunsa bile geçişi mümkün değildir.

CE belgesi almak için ne yapılır?

CE belgesini alabilmek için üretici firmaların yapmaları gereken bazı işlemler vardır. Mesela tarım ürünleri dışında elektrik veya elektronik bir cihaz üretildiğinde ürün ile ilgili teknik bilgileri içeren bir dokuman, ürünün doğru şekilde kullanılması durumunda insan sağlığı, can ve mal güvenliği ve doğayı koruma altına alacağına dair belge sunması gerekir. Aksi halde yapılan tüm masrafların boşa gitmesi durumu bile söz konusu olabilmektedir. Büyük ölçekli üreticilerin ürün üretirken sunmaları gereken belgeler tamamlandığında, AB tarafından akredite edilmiş kurumlar gerekli testleri yaparak ürünün AB uyumluluk yasalarına uygun olup olmadığını incelemek için bazı testleri yaparlar. Bu testler başarılı bir şekilde geçilirse ürünlere CE işareti verilir. Bu sayede AB pazarlarında ürünlerin pazarlanması daha rahat olur çünkü serbest dolaşım hakkı kazanmış olur. Bir bakıma bu belgenin ürünler için pasaport niteliği taşıdığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Belge almak için iletişime geçin

AB tarafından onaylanan firmamız, uyumluluk yasaları hakkında gerekli bilgi ve donanıma sahip bir ekipten oluşmaktadır. Üretimini yaptığınız ürünler için CE belgesi almak ve belge almak için hazırlamanız gereken evrak ve diğer işlemler hakkında detaylı bilgi alabileceğiniz firmamızın iletişim numarasını arayarak gerekli bilgilere ulaşabilir, sitemizin https://www.szutest.com.tr/ce-belgesi/ sayfasını inceleyerek hizmetlerimiz hakkında kapsamlı bilgiler edinebilirsiniz.