Boyun Fıtığına Ne İyi Gelir ?

 Boyun Fıtığına Ne İyi Gelir ?
    Omurların arasında kıkırdaklar bulunmaktadır. Boyun fıtıklarında bu kıkırdaklar omur ilik kanalına doğru yer değiştirerek omur iliğe baskı yapmaktadır. Baskının büyüklüğüne göre sonuçları da farklı etkiler göstermektedir. 
Bazı durumlarda boyun fıtıkları hiç belirti vermeden gelişirken ilerleyen durumlarda boyun ve kol ağrıları, kol kaslarında oluşan kuvvet azalmaları, ellerde his kayıpları, güçsüzlükler ve uyuşmalar görülebilmektedir. İlk dönemlerde ağrı daha çok boyunda hissedilirken ilerleyen dönemlerde ise sırta yayılan ağrılar görülebilir. Kişilerin boyun hareketlerinde kısıtlılıklar mevcuttur. Boyun kasılmalarına bağlı baş dönmeleri oluşabilir. Ayrıca kulak çınlaması, bulantı, kusma, ve konsantrasyon bozuklukları da sık görülen belirtilerdendir. 
   Boyun fıtığı daha çok boyun bölgesi travmalara maruz kalmış kişilerde sık görülen bir durumdur. Bunun dışında günlük yapılan ağır işler, zor çalışma koşulları boyun fıtıkları oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Boyun fıtığına ne iyi gelir? İlerleyen yaşlara bağlı olarak disklerde yastık görevi gören sıvı miktarlarında azalmalar olabilir. Bunun sonucunda da boyun fıtıklarına sık rastlanır.
Boyun fıtığı bulunan kişilerin hastalığın daha çok ilerlemesini önlemek için günlük yaşamındaki hareketlerine daha çok özen göstermeleri gerekmektedir. Ani ve sert boyun hareketlerinden kesinlikle uzak durmalıdırlar. Uzun süreli olarak aynı pozisyonda kalmak ağrılarının artmasına ve kasılmaların şiddetlenmesine neden olacaktır. bu yüzden sık sık poziyon değiştirmeleri gerekmektedir. 
Evde yapacağınız sıcak uygulamalar boyun kaslarınızın gevşemesini sağlayarak rahatlamanıza etki edecektir. Gün içerisinde 20 dakika kadar sıcak kompres yapabileceğiniz gibi sıcak duş almak da kaslarınız için faydalı bir yöntem olacaktır. 
Boyun fıtıkları tedavisinde egzersizler olmazsa olmazdır. Hergün düzenli olarak yapacağınız egzersizler boyun kaslarınızın esnemesini ve güçlenmesini sağlayarak hareket kısıtlıklarını giderecektir. Aynı zamanda sahip olacağınız daha güçlü kaslar rahatsızlığın ilerlemesini önleyerek ağrıların giderilmesini sağlayacaktır. Egzersiz öncesi sıcak uygulama yapmanız daha etkili sonuçlarla karşılaşmanızda faydalı bir yöntemdir. Sıcak su torbaları ya da ısıtacağınız bir havluyu boyun bölgenize koyabilirsiniz.  Ağrılarınızı artıracak hiçbir hareketi yapmamaya dikkat etmelisiniz. Bilinenin aksine ağrı yapması size daha iyi gelmeyecek daha da kötüye gitmenize neden olabilecektir.
Boyun fıtığı tedavilerinde ilerlemiş durumlarda doktorunuza danışarak boyunluk kullanmanız size fayda sağlayabilir. Hareket sırasında oluşabilecek ağrılarınızın giderilmesine katlısı olabilir. Fakat fazla boyunluk kullanmak kaslarınızı uzun süreli hareketsiz bırakabileceği için kaslarınızın zayıflamasına yol açabilmektedir.
Masaj uygulamaları da kaslarınızın gevşemesinde ve rahatlamasında etkili bir yöntem olacaktır. masajdan önce kasların gevşemesi için sıcak uygulamalar yapılmalıdır. Yanlış yapılacak masajlar fıtıkların patlamasını ve ilerlemesini sağlayabileceği için kesinlikle işini bilen birisi tarafından yapılmalıdır.
Ağrıyan bölgelere uygulayacağınız ağrı kesici kremler ve kas gevşetici jeller boyun kaslarınızın gevşemesini sağlayarak ağrılarınızın giderilmesinde etkili olacaktır.
Stresten uzak bir yaşam sürmeniz kaslarınız üzerinde etkili sonuçlar doğurarak stres kaynaklı boyun fıtıklarının iyileşmesini hızlandıracaktır. 
Uyku sırasında yanlış yastık kullnımları ve yanlış poziyonlarda uyumak boyun fıtıklarının oluşumunu ve ilerlemesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bunun için doktorunuza danışarak kullanacağınız doğru yastık seçimi rahatlamanızı sağlayacaktır.